Ogłoszenia Parafialne

22  –  29 listopada  2020

Nasz Pan Jezus Chrystus zakrólował z krzyża jako jedyny władca, który bierze na siebie grzechy swych poddanych. Uwielbiajmy naszego Króla i przyjmijmy Jego władzę, bo Jego panowanie nigdy nie przeminie, a Jego Królestwo nie ulegnie zagładzie.

 • Przeżywamy Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata i zarazem ostatnią niedzielę roku liturgicznego. Odmawiając pobożnie Akt poświęcenia ludzkości Chrystusowi Królowi i spełniając pozostałe zwykłe warunki, można zyskać dziś odpust zupełny. Kolekta na potrzeby archidiecezji – na funkcjonowanie archiwum i muzeum diecezjalnego.
 • Dzisiaj w przedsionku kościoła można nabyć świece Caritas Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, poświęcone opłatki i kalendarze. W tygodniu można to uczynić w kancelarii parafialnej we wtorek lub piątek w godzinach urzędowania, bądź codziennie po Mszy świętej w zakrystii.
 • W tygodniu z naszego kościoła są transmitowane przez Internet Msze św. o godz. 7:30, a w niedzielę Msze św. o godz. 7:30, 9:30 i 11:30.
 • Prosimy, aby na Msze święte do kościoła wchodzić przez wejście z tyłu kościoła od strony zakrystii.
 • Przypominamy, że przez cały miesiąc możemy uzyskać odpust zupełny ofiarowany za zmarłych w czyśćcu cierpiących. W okolicznościach spowodowanych pandemią odpusty zupełne związane z nawiedzeniem cmentarza i modlitwą za zmarłych będzie można uzyskać przez 8 dowolnie wybranych dni listopada. Natomiast wszystkie osoby, które z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, mogą uzyskać odpust zupełny, spełniając następujące warunki: złączą się duchowo z tymi wiernymi, którzy pobożnie nawiedzają miejsca święte; wykluczają przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu i mają intencję, kiedy to tylko będzie możliwe, przystąpić do spowiedzi sakramentalnej i do Komunii świętej; pomodlić się w intencjach Ojca Świętego; odmówią za zmarłych dowolną modlitwę przed obrazem Jezusa lub Matki Bożej albo rozważą fragment Ewangelii z liturgii za zmarłych lub też jeśli ofiarują Bogu własne cierpienia i niedogodności życia.
 • W środę po Mszy świętej porannej jak zawsze odprawimy Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Zalecki do modlitwy nowennowej można składać przed Mszą świętą w zakrystii.
 • W sobotę po Mszy świętej wieczornej w kościele nauka przedchrzcielna dla rodziców i chrzestnych.
 • Zgodnie z aktualnymi zarządzeniami zostają zawieszone na czas nieokreślony spotkania formacyjne i katechetyczne dla poszczególnych grup i wspólnot działających przy parafii.
 • Jest aktualny numer „Gościa Niedzielnego”, w którym m. in. o tym, jak pobożnie przeżyć Msze świętą w telewizji i o tym, czy na sądzie ostatecznym trzeba będzie ze wszystkiego wytłumaczyć się. Zachęcamy do nabycia i lektury prasy katolickiej.
 • Dziękujemy Paniom troszczącym się o czystość, dezynfekcję i wystrój kościoła.
 • W związku z wytycznymi sanitarnymi ograniczającymi ilość osób kościele tegoroczne Roraty będziemy transmitowali przez Internet. Przygotowany pakiet (plansza i obrazki) w całości przekazywać będziemy rodzicom tych dzieci, które będą zaangażowane w przeżywanie Rorat drogą elektroniczną bądź będą w miarę możliwości w kościele. Tym razem to rodzice będą każdego dnia wręczać swoim pociechom kolejne obrazki do wklejenia na planszę. Prosimy, aby do środy zgłosić takie dzieci w zakrystii bądź w kancelarii. Pakiety będą do odbioru w przyszłą niedziele.  
 • W naszym kościele według obowiązujących przepisów może uczestniczyć w nabożeństwach 40 osób. Od poniedziałku można znowu w przedsionku pobrać opieczętowana karteczkę z wybraną godziną Mszy św. na następną niedziele. Pięć karteczek będzie opisanych i zarezerwowanych dla osób związanych z intencją Mszy św. Gdyby ktoś nie mógł z tej możliwości skorzystać – będziemy wdzięczni za informację do środy włącznie. W związku z tym, że w tym tygodniu zabrakło karteczek, odprawimy w przyszłą  niedziele dodatkową Msze świętą o godz. 10.30.
 • Zapraszamy na naszą stronę internetową parafii, na której pojawiają się aktualne informacje.
 • Za tydzień I Niedziela Adwentu, a zarazem Niedziela Trzeźwości. Rozpoczynamy nowy rok kościelny i liturgiczny. Kolekta na potrzeby naszej wspólnoty parafialnej
 • Dziękujemy wszystkim, którzy ofiarowali płyny do dezynfekcjo kościoła. Słowa wdzięczności za zebrane kasztany i żołędzie dla danieli.

Chrystus zakrólował z krzyża i przez krzyż wiedzie droga do Jego królestwa. Przyjmijmy znak krzyża, bo z niego spływa na nas i na cały świat wszelkie błogosławieństwo od Boga.

15 – 22  listopada 2020

Wszystko mamy od Boga. On ubogacił nas swymi darami, swą łaską, miłością. Przez swoje życie, wiarę i dobrą wolę mamy pomnażać dobra otrzymane od Niego. Prośmy o pomoc, byśmy mogli pomnażać otrzymane talenty i mogli wejść do radości naszego Pana.

 • Dziś przeżywamy XXXIII Niedzielę Zwykłą i Światowy Dzień Ubogich. W naszej archidiecezji dzisiaj przeżywamy także Dzień Muzyki Liturgicznej. Kolekta przeznaczona jest na naszą parafię. Zaś przed kościołem zostanie przeprowadzona zbiórka na Fundację Papieską Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Nie będzie niedzielnych nieszporów.
 • Zachęcamy przez cały miesiąc listopad do uzyskiwania odpustu zupełnego za zmarłych przez nawiedzenie cmentarza i modlitwę w intencji zmarłych oraz spełniając pozostałe zwykłe warunki odpustu. Również osoby starsze, chore i ci wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, mogą na mocy dekretu papieskiego zyskać ten odpust.
 • Prosimy, aby na Msze święte do kościoła wchodzić przez wejście z tyłu kościoła od strony zakrystii.
 • W środę po Mszy św. porannej Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Zalecki można składać przed Mszą świętą w zakrystii.
 • W piątek o 15.00 zapraszamy na Godzinę Miłosierdzia Bożego.
 • W sobotę przypada patronalne święto ministrantów – wspominamy świętego Tarsycjusza, patrona ministrantów. Dziękujemy naszym ministrantom, lektorom i animatorom za ich posługę podczas liturgii przy ołtarzu. Pamiętajmy o nich w modlitwie. Ze względu na trwający czas epidemii nie będzie spotkania w salce.
 • W sobotę na zakończenie Mszy św. wieczornej nastąpi poświęcenie opłatków wigilijnych.  Od przyszłej niedzieli będzie można nabyć opłatki, świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, kalendarze oraz kartki świąteczne – w niedziele po Mszach św. W tygodniu w kancelarii bądź w zakrystii.
 • Zgodnie z aktualnymi zarządzeniami zostają zawieszone na czas nieokreślony spotkania formacyjne i katechetyczne dla poszczególnych grup i wspólnot działających przy naszej parafii.
 • Kancelaria parafialna będzie do odwołania czynna tylko we wtorki i piątki.
 • Zachęcamy do nabycia i lektury prasy katolickiej. Jest aktualny numer „Gościa Niedzielnego”.
 • Dziękujemy Paniom troszczącym się o czystość, dezynfekcję i wystrój kościoła.
 • W związku z wytycznymi sanitarnymi w naszym kościele może w tej chwili uczestniczyć 40 osób. Prosimy, aby w niedzielę wchodzić od strony zakrystii, oddając karteczkę z godziną Mszy św. Pięć karteczek będzie opisanych i zarezerwowanych dla osób związanych z intencją Mszy św. Gdyby ktoś nie mógł z tej możliwości skorzystać – będziemy wdzięczni za informację do środy włącznie. Od poniedziałku prosimy, aby w ciągu tygodnia pobrać opieczętowana karteczkę z wybraną godziną Mszy św. Aktualne informacje znajdziemy na naszej stronie internetowej parafii.
 • Za tydzień, w ostatnią niedzielę roku kościelnego, będziemy przeżywać uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata. Kolekta na potrzeby archidiecezji.

Niech zawsze towarzyszy nam błogosławieństwo Boga, abyśmy wiernie czuwali na modlitwie i byli wytrwali w uczestniczeniu w Eucharystii. Kiedy zaś przyjdzie dzień sądu nad światem, by był on dopełnieniem naszej nadziei i dniem zbawienia.

8 – 15  listopada 2020

   

Udział w Eucharystii jest znakiem naszego oczekiwania na spotkanie z Chrystusem. Przychodzimy więc, by stanąć przed ołtarzem jak mądre panny z zapalonymi lampami. Czuwamy na modlitwie, by kiedyś wejść ma wieczne gody Baranka. Niech więc płoną nasze serca wiarą i miłością, by już tutaj być blisko Pana, by kiedyś otrzymać obiecane życie wieczne.

Grzech często gasi nasze lampy, osłabia miłość i wiarę. Grzeszni i słabi przychodzimy do Boga, bo On jeden, ma przebaczenie, bo On, jeden może mas napełnić mądrością, byśmy byli czujni i zawsze gotowi ma spotkanie z Chrystusem. Wyznajmy więc z żalem nasze grzechy.

 • Przeżywamy dziś 32 Niedzielę Zwykłą. Kolekta na remont katedry w Katowicach. O 16.00 różaniec za ++ zalecanych.
 • Zachęcamy przez cały miesiąc listopad do uzyskiwania odpustu zupełnego za zmarłych przez nawiedzenie cmentarza i modlitwę w intencji zmarłych oraz spełniając pozostałe zwykłe warunki odpustu. Również osoby starsze, chore i ci wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, mogą na mocy dekretu papieskiego zyskać ten odpust.
 • Na Msze św. wchodzimy do kościoła przez wejście z tyłu od strony zakrystii.
 • W środę po Mszy św. porannej Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
 • W czwartek o 17.00 Msza św. szkolna.
 • Zgodnie z aktualnymi zarządzeniami zostają zawieszone na czas nieokreślony spotkania formacyjne i katechetyczne dla poszczególnych grup i wspólnot działających przy naszej parafii. Nie będzie także niedzielnych nieszporów.
 • Kancelaria – do odwołania – czynna we wtorki i piątki.
 • Zachęcamy do nabycia i lektury prasy katolickiej. Jest aktualny numer „Gościa Niedzielnego”.
 • Dziękujemy Paniom troszczącym się o czystość, dezynfekcję i wystrój kościoła.
 • W związku z wytycznymi sanitarnymi w naszym kościele może w tej chwili uczestniczyć 40 osób. Prosimy, aby w niedzielę wchodzić od strony zakrystii, oddając karteczkę z godziną Mszy św. Pięć karteczek będzie zarezerwowanych dla osób związanych z intencją Mszy św. Gdyby ktoś nie mógł z tej możliwości skorzystać – będziemy wdzięczni za informację do środy włącznie. Od poniedziałku prosimy, aby w ciągu tygodnia pobrać opieczętowana karteczkę z wybraną godziną Mszy św. Aktualne informacje znajdziemy na naszej stronie internetowej parafii.
 • Za tydzień 33 Niedziela Zwykła. Kolekta na parafię. Zaś przed kościołem zostanie przeprowadzona zbiórka na Fundację Papieską Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Zawsze mamy być gotowi na spotkanie z Chrystusem, który przyjdzie niespodziewanie. Niech w tym oczekiwaniu umacnia nas błogosławień­stwo Boga, aby lampy naszych serc zawsze płonęły jako znak wiary i miłości.

Apostolat Matki Bożej Pielgrzymującej


Jedna z form nowej ewangelizacji, która zrodziła się w 1950 r. w Ruchu Szensztackim w Brazylii. W Ameryce Południowej jest znany pod nazwą Mae Peregrina (Pielgrzymująca Matka), w Niemczech – Projekt Pielgrzymującego Sanktuarium. W Polsce przyjęta została nazwa Apostolat Matki Bożej Pielgrzymującej z Szensztatu lub po prostu Pielgrzymująca Matka.

Założenia Apostolatu:
Obraz Matki Trzykroć Przedziwnej nawiedza systematycznie, co miesiąc, określony, stały krąg osób np. 10 lub 15 rodzin lub osób. W domu danej rodziny obraz przebywa 2 lub 3 dni (dni miesiąca dzielone są na liczbę osób w kręgu) i jest przekazywany do następnej rodziny lub osoby z tego kręgu. Pomocą w przeżywaniu nawiedzenia jest załączona książka z modlitwami i rozważaniami. Osoba odpowiedzialna za krąg troszczy się, by obraz stale w tym kręgu peregrynował dlatego też sporządza listę osób należących do niego i stara się być z nimi w kontakcie.

Celem Apostolatu jest nowa ewangelizacja z Maryją:

 • kształtowanie osobistej więzi z Jezusem i z Maryją
 • ożywienie i umocnienie modlitwy rodzinnej (z peregrynacją związana jest modlitwa różańcowa)
 • budzenie ducha apostolskiego