II Niedziela Wielkanocna – Miłosierdzia Bożego
11 kwiecień 2021
Na zakończenie oktawy Zmartwychwstania Pańskiego składajmy Bogu uwielbienie za cud Wielkiej Niedzieli, za dary Jego Miłosierdzia i połamany chleb — znak jedności całego Kościoła. Chociaż nie widzimy naszego Pana, to jednak przez wiarę spotykamy się z Nim, a On obdarza nas swym przebaczeniem i pokojem.
W II Niedzielę Wielkanocną radujemy się uroczystością Bożego Miłosierdzia. Kolekta na archidiecezjalną Caritas z racji rozpoczynającego się Tygodnia Miłosierdzia.
Dziś od godz. 15.00 do wieczornej Mszy św. będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu w ramach Godziny Miłosierdzia – zachęcamy, aby w dowolnym czasie przyjść i pomodlić się. Zachęcamy Parafian do codziennego odmówienia w domu Koronki do Miłosierdzia Bożego o godz. 15.00.
W poniedziałek przed poranną Mszą św. modlitwa różańcowa.
We wtorek na godz. 9.00 zapraszamy osoby chętne do pomocy przy demontażu świątecznych dekoracji.
W środę po Mszy św. porannej Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Zalecki można składać w zakrystii.
Najbliższy piątek to III piątek miesiąca, dlatego zapraszamy na godz. 15.00 na nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia i Mszę św.
W sobotę od godz. 16.30 zapraszamy na cichą adorację Najświętszego Sakramentu.
W związku z nowymi przepisami odnośnie do limitu uczestników nabożeństw w kościołach, jeśli będzie większa ilość wiernych to prosimy, aby uczestniczyć we Mszach św. na placu przy kościele. Pierwszeństwo wejścia do kościoła mają osoby bezpośrednio związane z intencją mszalną. Do osób uczestniczących w celebracjach na zewnątrz kościoła ksiądz przyjdzie z Komunią świętą.
Przypominamy, że w naszej parafii został ustalony następujący sposób udzielania Komunii św. Jeśli jest dwóch rozdzielających Komunię św., to na środku kościoła podchodzą osoby przyjmujące Komunię św. „do ust”, natomiast z prawej strony kościoła osoby przyjmujące Komunię św. „na rękę”. Jeżeli Komunię św. rozdziela tylko jeden ksiądz, to najpierw podchodzą osoby przyjmujące ją „na rękę”, a następnie osoby przyjmujące ją „od ust”.
Zachęcamy do nabycia i lektury prasy katolickiej. W najnowszym „Gościu Niedzielnym” m. in. obrazek z wizerunkiem Najświętszego Serca Jezusa oraz aktem osobistego poświęcenia się Najświętszemu Sercu Jezusa. Do numeru dołączona też została ankieta dla czytelników. Jesteśmy proszeni o jej wypełnienie i ocenienie dotychczasowej pracy Redakcji. Dzieciom polecamy „Mały Gość”, w którym dodatek w postaci ziarenka owsa do wysiania na Wielkanoc, a także o tym, jak powstaje chleb.
Dziękujemy Paniom troszczącym się o czystość, wystrój i dezynfekcję naszego kościoła. Z całego serca wszystkim dziękujemy za przesłane słowa życzeń z okazji tegorocznej uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego.
Za tydzień III Niedziela Wielkanocna, przeżywana jako Niedziela Biblijna i rozpoczynająca Ogólnopolski Tydzień Biblijny.
Dzieci po zakończeniu Mszy św. zapraszamy po obrazki w ramach akcji „Niedziela z owieczką”.
„Błogosławieni, którzy nie widzieli a uwierzyli”. Przyjmijmy Boże błogosławieństwo i zanieśmy naszą wiarę do ludzi, aby oni widząc nas i nasze życie, mogli łatwiej uwierzyć i spotkać Zmartwychwstałego Pana w społeczności Kościoła.
Niedziela Wielkanocna Zmartwychwstania Pańskiego – 4 kwiecień 2021
„Oto dzień, który Pan uczynił, radujmy się w nim i weselmy”. Mimo wszystko, pełni radości i wesela świętujemy chwalebne Zmartwychwstanie Jezusa. To szczytowy punkt nie tylko dziejów zbawienia człowieka, ale całego wszechświata. Chrystus skruszywszy więzy śmierci jako zwycięzca wyszedł z otchłani. Fakt ten zawsze winien budzić w nas radość i dawać nam siłę do wyznawania naszej wiary. W ten sposób rzeczywiście możemy być też tego uczestnikami.
- Dziś uczestniczymy w największym święcie chrześcijaństwa, uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego.
- Jutro, w Poniedziałek Wielkanocny, Msze św. w porządku niedzielnym (7.30, 9.30, 11.30, 16.30). Kolekta przeznaczona będzie na Wydział Teologiczny UŚ i KUL.
- W sobotę pierwsza spowiedź dla dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii Świętej ze Szkoły Podstawowej nr 14.
- W związku z nowymi przepisami odnośnie do limitu uczestników nabożeństw w kościołach, jeśli będzie większa ilość wiernych to prosimy, aby uczestniczyć we Mszach św. na placu przy kościele. Pierwszeństwo wejścia do kościoła mają osoby bezpośrednio związane z intencją mszalną. Do osób uczestniczących w celebracjach na zewnątrz kościoła ksiądz przyjdzie z Komunią świętą.
- Przypominamy, że w naszej parafii został ustalony następujący sposób udzielania Komunii św. Jeśli jest dwóch rozdzielających Komunię św., to na środku kościoła podchodzą osoby przyjmujące Komunię św. „do ust”, natomiast z prawej strony kościoła osoby przyjmujące Komunię św. „na rękę”. Jeżeli Komunię św. rozdziela tylko jeden ksiądz, to najpierw podchodzą osoby przyjmujące ją „na rękę”, a następnie osoby przyjmujące ją „od ust”.
- Wszystkich Parafian zachęcamy do udziału w celebracjach tygodnie wielkanocnego przede wszystkim przez transmisję internetową. Link do transmisji ceremonii liturgicznych można znaleźć na stronie internetowej parafii. Będzie też można uczestniczyć w liturgii na placu przed kościołem. Prosimy, aby w kościele i przed kościołem uczestniczyć w nabożeństwach z zachowaniem odpowiednich norm sanitarnych. Przypominamy, aby nie stać czy nie siadać za blisko jeden od drugiego, chyba, że mieszkamy razem. Pamiętajmy o noszeniu maseczki zakrywającej nos i usta.
- Zachęcamy do nabycia i lektury prasy katolickiej. W najnowszym „Gościu Niedzielnym” m. in. o zmartwychwstaniu oczami Marii Magdaleny. Dzieciom polecamy „Mały Gość”, w którym dodatek w postaci ziarenka owsa do wysiania na Wielkanoc, a także o tym, jak powstaje chleb i o właściwym przeżywaniu świąt w Kościele.
- Dziękujemy Paniom troszczącym się o czystość, wystrój i dezynfekcję naszego kościoła. Dziękujemy również wszystkim zaangażowanym w przygotowanie Ciemnicy, Bożego Grobu i świątecznych dekoracji. Wyrazy wdzięczności kierujemy też do wszystkich osób, który włączyły się w liturgiczne przygotowanie ceremonii Niedzieli Palmowej i Triduum Paschalnego.
- Za tydzień II Niedziela Wielkanocna, przeżywana tradycyjnie jako uroczystość Bożego Miłosierdzia. Kolekta na archidiecezjalną Caritas z racji rozpoczynającego się Tygodnia Miłosierdzia.
- Dzieci po zakończeniu Mszy św. zapraszamy po obrazki w ramach akcji „Niedziela z owieczką”.
Doświadczywszy spotkania ze Zmartwychwstałym, głośmy Go swoim życiem, świadcząc o Jego miłości. Niech towarzyszy nam w tym błogosławieństwo wszechmogącego Boga.
Niedziela Palmowa Męki Pańskiej – 28 marca 2021
Niedziela Palmowa – jest pamiątką wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Jezus wjechał do tego miasta, tylko po to, aby dokonać paschalnego misterium. Tylko Chrystus jest naszym zbawieniem, w Nim jest życie i zmartwychwstanie. Tylko ten dostąpi zbawienia, „kto pójdzie za Nim” na serio – zaufa Jemu bezgranicznie, „bo godny zaufania jest Ten, który dał obietnicę”. Wjedźmy razem z Jezusem do Jerozolimy i oddajmy Mu pokłon, bo tylko On jest prawdziwym Królem i Mesjaszem, który przychodzi w imię Pańskie.
- Przeżywamy ostatnią Niedzielę Wielkiego Postu, zwana Niedzielą Palmową. Na każdej Mszy św. obrzęd poświęcenia palm. Kolekta na potrzeby naszej parafii.
- W związku z nowymi przepisami odnośnie do limitu uczestników nabożeństw w kościołach jeśli będzie większa ilość chętnych to prosimy, aby uczestniczyć we Mszach św. na placu przy kościele. Do osób uczestniczących w celebracjach na zewnątrz kościoła ksiądz przyjdzie z Komunią świętą.
- Osoby które chcą przyjąć Komunię św. do ust, prosimy, aby podchodziły w precesji komunijnej na końcu.
- Dziś o godz. 16.00 zapraszamy na ostatnie nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym.
- We wtorek od godz. 9.00 zapraszamy osoby chętne do pomocy przy budowie Bożego Grobu i świątecznych dekoracjach.
- Terminy i godziny spowiedzi św. przedświątecznej w naszym kościele znajdują się na afiszach
w gablotkach i w gazetce parafialnej (do środy pół godziny przed Mszą św., dodatkowo w poniedziałek 19.00-20.00, w czwartek i piątek 9.00-10.00 i 16.00-17.00 oraz w sobotę 10.00-14.00. - Wszystkich Parafian zachęcamy do udziału w celebracjach Triduum Paschalnego przede wszystkim przez transmisję internetową. Będzie też można uczestniczyć w obrzędach na placu przed kościołem. Podczas Triduum Paschalne będzie włączone nagłośnienie. Prosimy, aby w kościele i przed kościołem uczestniczyć w nabożeństwach z zachowaniem odpowiednich norm sanitarnych. Przypominamy, aby nie stać czy nie siadać za blisko jeden od drugiego, chyba, że mieszkamy razem. Pamiętajmy o noszeniu maseczki zakrywającej nos i usta.
- W Wielki Czwartek, dzień ustanowienia Eucharystii, Najświętszego Sakramentu i sakramentu kapłaństwa, Msza św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00. Kolekta na parafię. Po celebracji adoracja Jezusa w Ciemnicy do godz. 22.00.
- W Wielki Piątek, dzień męki i śmierci Pana Jezusa. Będziemy celebrować dwa nabożeństwa Drogi Krzyżowej o godz. 10.00 i godz. 15.00, w czasie których będziemy modlić za zmarłych. Zalecki można składać na to nabożeństwo w zakrystii. Liturgia Męki Pańskiej rozpocznie się o godz. 18.00. Kolekta na Boży Grób w Jerozolimie. Po celebracji adoracja Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim do godz. 22.00. W tym dniu wiernych obowiązuje post ścisły.
- W Wielki Piątek i Wielką Sobotę nie będzie możliwości ucałowania krzyża. Hołd i uwielbienie krzyżowi będziemy oddawać przez skłon głowy lub przyklękniecie.
- W Wielką Sobotę całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Zachęcamy wiernych do zachowania postu do wieczornej liturgii. Modlitwę do odmówienia w rodzinach przed śniadaniem wielkanocnym znajdziemy w gazetce parafialnej i na stoliku z prasą.
- Uroczysta Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się o godz. 20.00. Na liturgię światła i odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych prosimy przynieść świece.
- Zachęcamy do nabycia i lektury prasy katolickiej. W najnowszym „Gościu Niedzielnym” m. in. o sensie bólu i cierpienia w życiu człowieka oraz rozważania do poszczególnych dni Triduum Paschalnego.
- Dziękujemy Paniom troszczącym się o czystość, wystrój i dezynfekcję naszego kościoła.
- W przyszłą niedzielę Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Dodatkowa Msza św. o godz. 6.30. W czasie Mszy św. o godz. 9.30, 10.30 i 11.30 będzie włączone nagłośnienie przed kościołem. Również przed głównym wejściem do kościoła będzie podczas tych Mszy św. rozdzielana Komunia święta. Kolekta na naszą parafię.
- Dzieci po zakończeniu Mszy św. zapraszamy po obrazki w ramach akcji „Niedziela z owieczką”.
Rozpoczynamy Wielki Tydzień Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Niech w tym Tygodniu towarzyszy nam szczególne Boże błogosławieństwo, byśmy wiernie szli za naszym Panem i towarzyszyli Mu w Jego męce i chwale. Wszystkim życzymy dobrego i owocnego przeżycia Wielkiego Tygodnia.
Apostolat Matki Bożej Pielgrzymującej
Jedna z form nowej ewangelizacji, która zrodziła się w 1950 r. w Ruchu Szensztackim w Brazylii. W Ameryce Południowej jest znany pod nazwą Mae Peregrina (Pielgrzymująca Matka), w Niemczech – Projekt Pielgrzymującego Sanktuarium. W Polsce przyjęta została nazwa Apostolat Matki Bożej Pielgrzymującej z Szensztatu lub po prostu Pielgrzymująca Matka.
Celem Apostolatu jest nowa ewangelizacja z Maryją:
- kształtowanie osobistej więzi z Jezusem i z Maryją
- ożywienie i umocnienie modlitwy rodzinnej (z peregrynacją związana jest modlitwa różańcowa)
- budzenie ducha apostolskiego