Ogłoszenia Parafialne

17  –  24  stycznia  2021

Przez wiarę jesteśmy wezwani do dawania świadectwa o Chrystusie, by inni uwierzyli, a zbawienie jakie dał nam Bóg dotarło na cały świat. Obmyci wodą chrztu i umocnieni Duchem Świętym stajemy przed ołtarzem, aby moc tej ofiary uczyniła nas apostołami Chrystusa — Baranka Bożego, który gładzi grzechy świata.

 • Dziś II Niedziela Zwykła. Kolekta na potrzeby archidiecezji – na funkcjonowanie instytucji archidiecezjalnych zaangażowanych w apostolstwo słowa.
 • Od jutra przez najbliższe dwa tygodnie będziemy sprawować Msze święte „kolędowe”. Ofiary będą przeznaczone na zakup pieca do ogrzewania kościoła. W związku z licznymi prośbami informujemy, że przez najbliższe dwa tygodnie po Mszach kolędowych istnieje możliwość indywidualnego pobłogosławienia mieszkania przez księdza (bez ministrantów) z zachowaniem rygorów sanitarnych. Wizytę należy zgłosić w kancelarii podając adres i numer telefonu.
 • W poniedziałek rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, który będzie trwał do 25 stycznia. Zachęcamy do modlitwy w tej intencji.
 • We wtorek na godz. 9.00 prosimy Panów do pomocy przy zrzucaniu opału do ogrzewania kościoła.
 • W środę po Mszy św. porannej Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Zalecki można składać w zakrystii.
 • W piątek o godz. 17.00 Msza święta w intencji rodzin przyjmujących Matkę Boża Pielgrzymującą.
 • Są wolne intencje w tym tygodniu na porannych Mszach św. Zachęcamy
  do ich zamawiania w zakrystii lub kancelarii.
 • W niedziele o godz. 12.30 będziemy udzielać Komunii Świętej tym, którzy wcześniej uczestniczyli w Mszy św. dzięki transmisji radiowej, telewizyjnej, czy internetowej.
 • W związku z przepisami o ilości osób w kościele przypominamy o naszym parafialnym zwyczaju pobierania od jutra karteczek z wybraną godziną Mszy św. Jak zawsze pięć karteczek będzie opisanych i zarezerwowanych dla osób związanych z intencją Mszy św. Gdyby ktoś nie mógł z tej możliwości skorzystać – będziemy wdzięczni za informację. Gdybyś ktoś zabrał karteczkę, a potem nie mógł przyjść, to też prosimy o informację. W naszym kościele według obowiązujących przepisów może uczestniczyć w nabożeństwach 40 osób z zachowaniem odpowiednich norm sanitarnych.
 • Zachęcamy do nabycia i lektury prasy katolickiej.
 • Rodziny, które w tym czasie świętowały przy choinkach z ukorzenieniem w doniczkach w swoich domach, mogą ofiarować je do zasadzenia na terenie wybiegu dla danieli. Dziękujemy w takim wypadku wszystkim możliwym ofiarodawcom.
 • Dziękujemy Paniom troszczącym się o czystość i wystrój naszego kościoła. Serdeczne podziękowania dla pań, które po każdej Mszy świętej dezynfekują powierzchnię kościoła.

Aby Boże zbawienie dotarło aż po krańce ziemi i aby ludzie dzisiaj wiedzieli, kim jest Jezus z Nazaretu, potrzebne jest nasze świadectwo.

Bóg nam błogosławi, abyśmy byli święci jak Jan Chrzciciel i ukazywali swym życiem Jezusa Chrystusa, który przez nas dalej zbawia, kocha i przebacza.

10  –  17  stycznia  2021

Dzisiejsze święto jest wspomnieniem chrztu Pana Jezusa w Jordanie, w czasie którego Bóg Ojciec objawił ludzkości, kim jest Jezus z Nazaretu. Zgromadziliśmy się, żeby wyznać, iż Jezus jest umiłowanym Synem Boga i prawdziwym Barankiem, który gładzi grzechy świata.

 • Na zakończenie okresu Bożego Narodzenia przeżywamy dziś święto Chrztu Pańskiego. Kolekta na naszą parafię. „Bóg zapłać” za dzisiejsze ofiary i wszystkie przelewy na konto parafii.
 • W tygodniu Msze św. są sprawowane rano aż do zakończenia ferii zimowych. Są jeszcze wolne intencje. Lista z wolnymi intencjami w najbliższym czasie jest wywieszona w gablotkach.
 • W środę po Mszy św. porannej Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Zalecki można składać w zakrystii.
 • W piątek od 15.00 Godzina Miłosierdzia Bożego.
 • W niedziele o godz. 12.30 będziemy udzielać Komunii Świętej tym, którzy wcześniej uczestniczyli w Mszy św. dzięki transmisji radiowej, telewizyjnej, czy internetowej.
 • W związku z przepisami o ilości osób w kościele przypominamy o naszym parafialnym zwyczaju pobierania od jutra karteczek z wybraną godziną Mszy św. Jak zawsze pięć karteczek będzie opisanych i zarezerwowanych dla osób związanych z intencją Mszy św. Gdyby ktoś nie mógł z tej możliwości skorzystać – będziemy wdzięczni za informację. Gdybyś ktoś zabrał karteczkę, a potem nie mógł przyjść, to też prosimy o informację. W naszym kościele według obowiązujących przepisów może uczestniczyć w nabożeństwach 40 osób z zachowaniem odpowiednich norm sanitarnych.
 • Zapraszamy na naszą stronę internetową parafii www.czarnylas.net.pl, na której pojawiają się aktualne informacje. Transmitujemy codziennie z naszego kościoła przez Internet Msze święte o godz. 7.30, a w święta i niedzielę Msze św. dopołudniowe.
 • Zachęcamy do nabycia i lektury prasy katolickiej. Polecamy aktualny numer „Gościa Niedzielnego”, w którym m. in. specjalny dodatek z modlitwami na rozpoczynający się rok ze świętym Józefem. Dla dzieci jest nowy numer „Małego Gościa Niedzielnego” z kodem dostępu online do filmu animowanego pt. „Największy z cudów”.
 • Dziękujemy Paniom troszczącym się o czystość i wystrój naszego kościoła. Serdeczne podziękowania dla pań, które po każdej Mszy świętej dezynfekują powierzchnię kościoła.
 • Za tydzień II Niedziela Zwykła. Kolekta na potrzeby archidiecezji – na funkcjonowanie instytucji archidiecezjalnych zaangażowanych w apostolstwo słowa.

Napełnieni mocą z wysoka idźmy dobrze czyniąc i podnosząc na duchu naszych braci za wzorem Chrystusa. W trudzie chrześcijańskiego świadectwa towarzyszy nam błogosławieństwo Trójjedynego Boga.

3  –  10  stycznia  2021

W pierwszą niedzielę Nowego Roku stajemy przed Panem, Bogiem naszym, by święcić ten dzień przeznaczony na Jego chwałę i uwielbienie. U progu tego roku złóżmy postanowienie, że nie będziemy lekceważyć żadnego dnia świętego, że bez poważnej przyczyny nie opuścimy nigdy Mszy świętej, że w dzień Pański nie będziemy wykonywać żadnych niekoniecznych prac. Niechaj każdy z nas poweźmie teraz te święte posta­nowienia w swoim sercu. A Chrystus tu dzisiaj przychodzący niechaj obdarzy nas swoją mocą, abyśmy mogli wiernie wypełnić te wielkie przyrzeczenia.

 • Dzisiaj II Niedziela po Bożym Narodzeniu. Kolekta na potrzeby naszej wspólnoty parafialnej.
 • W środę obchodzimy uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli tzw. Trzech Króli. W to święto nakazane niedzielny porządek nabożeństw z dodatkowymi Mszami świętymi o godz. 8.30, 10.30 i 15.30, a kolekta przeznaczona będzie na misje.
 • W tygodniu Msze św. są sprawowane rano aż do zakończenia ferii zimowych. Są jeszcze wolne intencje, które można zamówić po Mszy św. w zakrystii lub w kancelarii. Lista z wolnymi intencjami w najbliższym czasie jest wywieszona w gablotkach.
 • W niedziele i środową uroczystość o godz. 12.30 będziemy udzielać Komunii Świętej tym, którzy wcześniej uczestniczyli w Mszy św. dzięki transmisji radiowej, telewizyjnej, czy internetowej.
 • W związku z przepisami o ilości osób w kościele przypominamy o naszym parafialnym zwyczaju pobierania od jutra karteczek z wybraną godziną Mszy św. – tym razem karteczki będą na Nowy Rok i Uroczystość Objawienia Pańskiego. Przypominamy, że są Msze św. dodatkowe według wcześniej wymienionego porządku. Jak zawsze pięć karteczek będzie opisanych i zarezerwowanych dla osób związanych z intencją Mszy św. Gdyby ktoś nie mógł z tej możliwości skorzystać – będziemy wdzięczni za informację. Gdybyś ktoś zabrał karteczkę, a potem nie mógł przyjść, to też prosimy o informację. W naszym kościele według obowiązujących przepisów może uczestniczyć w nabożeństwach 40 osób z zachowaniem odpowiednich norm sanitarnych.
 • Transmitujemy codziennie z naszego kościoła przez Internet Msze święte o godz. 7.30, a w święta i niedzielę Msze św. dopołudniowe.
 • Zachęcamy do nabycia i lektury prasy katolickiej.
 • Za tydzień święto Chrztu Pańskiego. Kolekta na naszą parafię.
 • Wszystkim udającym się na ferie i urlopy życzymy bezpiecznego wypoczynku.

Na nasze postanowienie, że w tym roku nie zaniedbamy uczestnictwa w niedzielnej liturgii Mszy świętej, niech nas błogosławi Bóg Wszech­mogący.

Kochani Parafianie! W rozpoczynającym się 2021 roku życzymy Wam wiary uzdalniającej do przyjęcia Słowa Bożego i odwagi do odpowiadania na nie, w każdej minucie Waszego życia. Niech zaproszenie do świętości ożywia troskę o piękne więzi rodzinne, parafialne i społeczne. Błogosławionego Nowego Roku!

27  grudnia 2020  –  3  stycznia  2021

W niedzielę Świętej Rodziny zgromadziliśmy się tutaj, na tym świętym miejscu jako jedna rodzina Boża, by wychwalać Ojca naszego, który jest w niebie. Przedstawmy Panu wszystkie tajemnice radosne, bolesne
i chwalebne naszych rodzin. Tak wiele niesiemy tych spraw: macierzyńskich, ojcowskich, rodzicielskich. Nie ma chyba pośród nas nikogo, kto by nie chciał jakiejś przemiany w swojej rodzinie: u każdego jest coś źle, coś jest nie tak. Stańmy dziś z tymi biedami i z tymi obolałościami przed Panem. Wpatrujmy się w radość, pokój, ład rodziny nazaretańskiej, by z tego przykładu przenieść choć odrobinę pod swój dach.

 • Dzisiaj, w pierwszą niedzielę po Bożym Narodzeniu, obchodzimy Święto Świętej Rodziny. Kolekta na naszą parafię.
 • Jutro z racji Święta Św. Młodzianków Msza św. o godz. 10.00 w intencji wszystkich dzieci naszej parafii połączona z błogosławieństwem małych dzieci. Prosimy, aby dzieci, które uczestniczyły w tegorocznych roratach i były obecne na wszystkich Mszach św. roratnich przyniosły wypełnione plansze roratnie.
 • W czwartek, w ostatnim dniu roku kalendarzowego, o godz. 16.00 zapraszamy na Mszę św. z podsumowaniem rocznym życia naszej parafii. Kolekta na potrzeby naszej parafii. Po Mszy św. nabożeństwo dziękczynno-błagalne.
 • W piątek uroczystość NMP Bożej Rodzicielki i Światowy Dzień Modlitw o Pokój. Jest to święto nakazane. Msze św. w niedzielnym porządku. Dodatkowe Msze św. o godz. 8.30, 10.30, 15,30 – można zamówić na te Msze św. intencje mszalne. Msze św. popołudniowe bez organów. Kolekta na WŚSD w Katowicach.
 • W sobotę przed Mszą św. poranną modlitwa różańcowa. Po Mszy św. nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi.
 • W tygodniu Msze św. są sprawowane rano aż do zakończenia ferii zimowych.
 • W niedziele i Nowy Rok o godz. 12.30 będziemy udzielać Komunii Świętej tym, którzy wcześniej uczestniczyli w Mszy św. dzięki transmisji radiowej, telewizyjnej, czy internetowej.
 • W związku z przepisami o ilości osób w kościele przypominamy o naszym parafialnym zwyczaju pobierania od jutra karteczek z wybraną godziną Mszy św. – tym razem karteczki będą na Nowy Rok i niedzielę. Przypominamy, że są Msze św. dodatkowa według wcześniej wymienionego porządku. Jak zawsze pięć karteczek będzie opisanych i zarezerwowanych dla osób związanych z intencją Mszy św. Gdyby ktoś nie mógł z tej możliwości skorzystać – będziemy wdzięczni za informację. Gdybyś ktoś zabrał karteczkę, a potem nie mógł przyjść, to też prosimy o informację. W naszym kościele według obowiązujących przepisów może uczestniczyć w nabożeństwach 40 osób z zachowaniem odpowiednich norm sanitarnych.
 • Zapraszamy na naszą stronę internetową parafii www.czarnylas.net.pl, na której pojawiają się aktualne informacje. Transmitujemy codziennie z naszego kościoła przez Internet Msze święte o godz. 7.30, a w święta i niedzielę Msze św. dopołudniowe.
 • Zachęcamy do nabycia i lektury prasy katolickiej. Polecamy „Gościa Niedzielnego”, podwójny numer, aż 100 stron na święta, w cenie 10 zł, w którym m. in. o tym dlaczego 25 grudnia uznano za datę narodzin Jezusa oraz specjalny dodatek z Litanią do Dzieciątka Jezus. Dla dzieci jest styczniowy nowy numer „Małego Gościa Niedzielnego” z stajenką do samodzielnego złożenia i kodem dostępu online do filmu animowanego pt. „Największy z cudów”.
 • Składamy serdeczne Bóg zapłać wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania stajenki
  i świątecznego wystroju naszego kościoła. Dziękujemy także Paniom troszczącym się o czystość i dezynfekcję naszego kościoła.
 • Za tydzień II Niedziela po Bożym Narodzeniu. Kolekta na potrzeby naszej wspólnoty parafialnej.

Na trudną drogę budowania wspólnoty Kościoła i naszych wspólnot rodzinnych błogosławi nas Bóg, który jest doskonałą jednością Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

20  –  27  grudnia  2020

Boże Narodzenie już blisko. Dzisiaj ostatnia niedziela adwentowego oczekiwania. Chrystus przychodzi do nas w Eucharystii, przyjmijmy z wiarą Jego słowo i Jego Ciało, przygotujmy nasze serce na przyjście Syna Bożego, Potomka Dawida, Syna Maryi i naszego brata.

 • Dziś ostatnia, IV Niedziela Adwentu. Kolekta na potrzeby naszej wspólnoty parafialnej.
 • Do środy zapraszamy na Msze św. roratnie o godz. 17.00. Zachęcamy, by korzystać z transmisji internetowej z naszego kościoła. Ponadto dzieci wraz z rodzicami zachęcamy do skorzystania z specjalnie przygotowanej platformy internetowej www.holyweek.pl, która służy do aktywnego przeżywania adwentu i przygotowania się do uroczystości Bożego Narodzenia oraz strony Małego Gościa Niedzielnego. Osoby mogące ofiarować nagrody rzeczowe odpowiednie dla dzieci uczęszczających na tegoroczne roraty proszone są o ich składanie w zakrystii.
 • Spowiedź przedświąteczna w naszym kościele od poniedziałku do środy codziennie w godz. 7.00 do 7.30 i w godz. 16.00 – 17.00, a dodatkowo w poniedziałek 21 grudnia w godz. 18.00-20.00 oraz w Wigilię w godz. 9.00-12.00.
 • W środę po Mszy św. porannej Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, a po Mszy św. wieczornej w kościele nauka przedchrzcielna dla rodziców i chrzestnych.
 • W związku z decyzją Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w Boże Narodzenie, w Nowy Rok i w Objawienie Pańskie będziemy celebrowali dodatkowe Msze św. o godz. 8.30 i 15.30. Można na te Msze św. w kancelarii zamówić intencje mszalne. Msze św. popołudniowe będą bez udziału organów.
 • W czwartek dwie Pasterki – o godz. 22.30 i o północy. Kolekta na Fundusz Obrony Życia.
 • W piątek uroczystość Bożego Narodzenia. Msze św. w następującym porządku: 7.30, 8.30, 9.30, 10.30, 11.30, 15.30, 16.30. Kolekta na naszą parafię. W tym dniu o godz. 19:00 odbędzie się online premierowy koncert kolędowy Betlejem w Polsce pt. „Pomoc z nieba”. Szczegóły na stronie internetowej parafii.
 • W sobotę święto św. Szczepana, pierwszego męczennika. Porządek Mszy św.: 7.30, 9.30, 10.30, 11.30, 16.30. Kolekta na WTL UŚ w Katowicach.
 • W najbliższe dni świąteczne (piątek, sobota, niedziela) o godz. 12.30 będziemy udzielać Komunii Świętej tym, którzy wcześniej uczestniczyli w Mszy św. dzięki transmisji radiowej, telewizyjnej, czy internetowej.
 • W związku z przepisami o ilości osób w kościele przypominamy o naszym parafialnym zwyczaju pobierania od jutra karteczek z wybraną godziną Mszy św. – tym razem karteczki będą na Pasterkę, Święta i następną niedziele. Prosimy, aby osoby zabierające karteczkę na Pasterkę, nie zabierały już na pierwszy dzień Świąt. Przypominamy, że są Msze św. dodatkowa według wcześniej wymienionego porządku. Jak zawsze pięć karteczek będzie opisanych i zarezerwowanych dla osób związanych z intencją Mszy św. Gdyby ktoś nie mógł z tej możliwości skorzystać – będziemy wdzięczni za informację. Gdybyś ktoś zabrał karteczkę, a potem nie mógł przyjść, to też prosimy o informację. W naszym kościele według obowiązujących przepisów może uczestniczyć w nabożeństwach 40 osób.
 • W przedsionku kościoła można nabyć poświęcone opłatki, kartki świąteczne i kalendarze. W tygodniu można to uczynić w kancelarii parafialnej we wtorek, bądź codziennie po Mszy świętej w zakrystii.
 • W tym roku w archidiecezji katowickiej nie odbywają się tradycyjne odwiedziny kolędowe. Msze święte w intencji mieszkańców poszczególnych ulic naszej parafii – połączone z błogosławieństwem rodzin – w związku z ogłoszeniem narodowej kwarantanny przekładamy na termin późniejszy.
 • Zapraszamy na naszą stronę internetową parafii www.czarnylas.net.pl, na której pojawiają się aktualne informacje. W Adwencie w tygodniu z naszego kościoła będą transmitowane przez Internet Msze święte codziennie o godz. 17.00, a w święta i niedzielę Msze św. dopołudniowe.
 • Zachęcamy do nabycia i lektury prasy katolickiej. Polecamy „Gościa Niedzielnego”, w którym jest dodatek z modlitwami przy stole wigilijnym. Dla dzieci jest już styczniowy nowy numer „Małego Gościa Niedzielnego”, z stajenką do samodzielnego złożenia.
 • Dziękujemy Paniom troszczącym się o czystość, dezynfekcję i wystrój kościoła. Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie świątecznego wystroju naszego kościoła.
 • Za tydzień Święto Św. Rodziny. Kolekta na naszą wspólnotę parafialną.

Idźmy przygotować nasze serca i domy do wielkiego święta, aby godnie przyjąć nadchodzącego Emmanuela.

13  –  20  grudnia  2020

Dzisiejsza, trzecia niedziela Adwentu, w słowie Bożym i modlitwach wzywa nas do chrześcijańskiej radości. Radości, która jest charakterystycznym rysem chrześcijańskiego oczekiwania na przyjście Pana. Już dziś radujemy się myślą, że przyjdzie kochający nas i bliski nam Jezus. Zwycięzca grzechu i śmierci, który daje nam możność uczestnictwa w swoim zwycięstwie.

 • Przeżywamy III Niedzielę Adwentu – Niedzielę Gaudete. Kolekta na naszą parafię.
 • Dzieci, młodzież i dorosłych zapraszamy na Msze św. roratnie od poniedziałku do piątku o godz. 17.00. Zachęcamy, by korzystać z transmisji internetowej z naszego kościoła. Ponadto dzieci wraz z rodzicami zachęcamy do skorzystania z specjalnie przygotowanej platformy internetowej www.holyweek.pl, która służy do aktywnego przeżywania adwentu i przygotowania się do uroczystości Bożego Narodzenia oraz strony Małego Gościa Niedzielnego.
 • W środę po Mszy św. porannej Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
 • W piątek od 15.00 Godzina Miłosierdzia Bożego.
 • W piątek i sobotę od godz. 9.00 zapraszamy Panów do przygotowania przedświątecznego wystroju naszego kościoła. Panie prosimy do pomocy i sprzątania w sobotę o 12.00.
 • W związku z pandemią nie będzie tradycyjnych przedświątecznych odwiedzin chorych. Informujemy jednak, że jeśli ktoś chciałby skorzystać z posługi kapłana przed świętami, to taka możliwość będzie w piątek 18 grudnia od godz. 9.00. Prosimy, aby zgłoszeń dokonać we wtorek w ramach godzin urzędowania kancelarii parafialnej.
 • W przedsionku kościoła można nabyć świece Caritas Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, kartki świąteczne oraz poświęcone opłatki. W tygodniu można to uczynić w kancelarii parafialnej we wtorek lub piątek w godzinach urzędowania, bądź codziennie po Mszy świętej w zakrystii.
 • Osoby mogące ofiarować choinki na tegoroczny bożonarodzeniowy wystrój naszego kościoła proszone są o kontakt z Ks. Proboszczem.
 • W związku z przepisami o ilości osób w kościele przypominamy o naszym parafialnym zwyczaju pobierania od jutra karteczek z wybraną godziną Mszy św. na następną niedziele. Jak zawsze pięć karteczek będzie opisanych i zarezerwowanych dla osób związanych z intencją Mszy św. Gdyby ktoś nie mógł z tej możliwości skorzystać – będziemy wdzięczni za informację. Gdybyś ktoś zabrał karteczkę, a potem nie mógł przyjść, to też prosimy o informację. W naszym kościele według obowiązujących przepisów może uczestniczyć w nabożeństwach 40 osób.
 • W tym roku w archidiecezji katowickiej nie odbywają się tradycyjne odwiedziny kolędowe. Msze święte w intencji mieszkańców poszczególnych ulic naszej parafii – połączone z błogosławieństwem rodzin – planujemy odprawiać po świętach Bożego Narodzenia – o ile nastąpi jakieś rozluźnienie przepisów co do ilości osób w kościele. Bliższe informacje podamy w późniejszym terminie.
 • Zapraszamy na naszą stronę internetową parafii, na której pojawiają się aktualne informacje. W Adwencie w tygodniu z naszego kościoła będą transmitowane przez Internet Msze święte codziennie o godz. 17.00, a w niedzielę Msze św. o godz. 7:30, 9:30, 10:30 i 11:30.
 • Zachęcamy do nabycia i lektury prasy katolickiej. W „Gościu Niedzielnym” m. in. kolejna część cyklu adwentowego. Najmłodszym polecamy grudniowy numer „Małego Gościa Niedzielnego” z płytą z piosenkami Magdy Anioł. Zanieśmy gazetkę parafialną tym, którzy musieli pozostać w domach.
 • Na stoliku z gazetami wystawione są papierowe torby „Betlejem w Polsce – Ambasador Miłosierdzia” Chętni mogę zrobić dla kogoś świąteczną paczkę, czyli zabrać torbę do domu, wypełnić artykułami spożywczymi oraz chemicznymi i oddać wypełnioną torbę we wskazanych punktach. Szczegóły na stronie: www.betlejemwpolsce.pl
 • Dziękujemy Paniom troszczącym się o czystość i wystrój kościoła. Serdeczne podziękowania dla pań, które po każdej Mszy świętej dezynfekują powierzchnię kościoła. Dziękujemy Panom za zrzucenie węgla do ogrzewania kościoła.  Słowa wdzięczności również za poprowadzenie Godziny Łaski.
 • Za tydzień ostatnia, IV Niedziela Adwentu. Kolekta na potrzeby naszej wspólnoty parafialnej.

Idźmy odważnie i radośnie, by głosić światu, że pośród nas stoi Ten, który daje prawdziwą radość, wolność, prawdę i obdarza błogosławieństwem Boga.

6  –  13  grudnia  2020

Dwa tysiące lat temu nad Jordanem, Jan Chrzciciel wołał: „Przygotujcie drogę Panu…”, w ten sposób zapowiadał nadejście Mesjasza. I stało się coś niezwykłego. Wielu ludzi zmieniło swoje życie tylko dlatego, że chcieli być blisko Boga, chcieli doświadczyć Jego obecności wtedy, kiedy miał przyjść. Przychodzimy na Eucharystię, do źródła Bożej łaski, aby usłyszeć wołanie: „Przygotujcie drogę Panu, prostujcie ścieżki dla Niego”, bo przyjście Zbawiciela jest już bliskie. Wspólnie z Janem Chrzcicielem wyprostujmy drogi naszego życia Jezusowi, który przychodzi w tej Eucharystii.

 • Dziś II Niedziela Adwentu. Kolekta na naszą wspólnotę parafialną, zaś przed kościołem zbiórka na Fundusz Pomocy Kościołowi na Wschodzie.
 • Dzieci, młodzież i dorosłych zapraszamy na Msze św. roratnie od poniedziałku do piątku o godz. 17.00. W związku z wytycznymi sanitarnymi ograniczającymi ilość osób kościele tegoroczne Roraty transmitujemy codziennie przez Internet. W poniedziałek na Mszy roratnie spotkanie ze św. Mikołajem.
 • We wtorek przypada Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. W tym dniu nie ma Rorat. Kolekta uroczystości na na wystrój świąteczny naszego kościoła. W tym świątecznym dniu od 12.00 do 13.00 tzw. Godzina Łaski. Zachęcamy do modlitwy w kościele przy wystawionym Najświętszym Sakramencie.
 • We wtorek na 9.00 prosimy Panów do pomocy przy zrzuceniu opału do ogrzewania kościoła.
 • W środę po Mszy św. porannej Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
 • Aktualna sytuacja epidemiczna uniemożliwia przeprowadzenie tzw. kolędy w tradycyjnej formie. Odwiedziny duszpasterskie ograniczamy wyłącznie do błogosławieństwa nowych domów i mieszkań na zaproszenie gospodarzy. Planujemy w okresie Bożego Narodzenia celebrować Eucharystię w intencji parafian z poszczególnych ulic oraz kolędowe wieczory, z uwzględnieniem stosownych przepisów sanitarnych. Szczegóły podamy w późniejszym terminie, o ile nastąpi jakieś rozluźnienie przepisów co do ilości osób w kościele.
 • W przedsionku kościoła można nabyć poświęcone opłatki, kalendarze, kartki świąteczne i świece Caritas Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom (zapalenie tej świecy to nasza jedność z ubogimi). W tygodniu można to uczynić w kancelarii parafialnej we wtorek lub piątek w godzinach urzędowania, bądź codziennie po Mszy świętej w zakrystii,
 • Zgodnie z aktualnymi zarządzeniami zostają zawieszone na czas nieokreślony spotkania formacyjne i katechetyczne dla poszczególnych grup i wspólnot działających przy parafii.
 • W naszym kościele według obowiązujących przepisów może uczestniczyć w nabożeństwach 40 osób. Od poniedziałku można znowu w przedsionku pobrać opieczętowana karteczkę z wybraną godziną Mszy św. na następną niedziele. Pięć karteczek będzie opisanych i zarezerwowanych dla osób związanych z intencją Mszy św. Gdyby ktoś nie mógł z tej możliwości skorzystać – będziemy wdzięczni za informację do środy włącznie. W związku z tym, że w tym tygodniu zabrakło karteczek, odprawimy w przyszłą niedziele dodatkową Msze świętą o godz. 10.30.
 • Zapraszamy na naszą stronę internetową parafii, na której pojawiają się aktualne informacje. W Adwencie w tygodniu z naszego kościoła będą transmitowane przez Internet Msze święte codziennie o godz. 17.00, a w niedzielę Msze św. o godz. 7:30, 9:30, 10:30 i 11:30.
 • Zachęcamy do nabycia i lektury prasy katolickiej. W „Gościu Niedzielnym” m. in. kolejna część cyklu adwentowego. Najmłodszym polecamy grudniowy numer „Małego Gościa Niedzielnego” z płytą z piosenkami Magdy Anioł. Zanieśmy gazetkę parafialną tym, którzy musieli pozostać w domach.
 • Dziękujemy Paniom troszczącym się o czystość  i wystrój kościoła. Serdeczne podziękowania dla pań, które po każdej Mszy świętej dezynfekują powierzchnię kościoła.
 • Osoby mogące ofiarować choinki na tegoroczny bożonarodzeniowy wystrój naszego kościoła proszone są o kontakt z Ks. Proboszczem.
 • Za tydzień będziemy przeżywać III Niedzielę Adwentu – Niedzielę Gaudete. Kolekta na naszą parafię. Dziękujemy za ofiary wpłacane na konto parafialne.

Boże błogosławieństwo, które za chwilę przyjmiemy, niech pobudzi naszą wiarę, dzięki której będziemy mogli wyprostować wszystkie zakręty na drodze do nieba.

29 listopada  –  6  grudnia  2020

Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy Adwent, czas świętego i radosnego oczekiwania na święta Bożego Narodzenia i na Paruzję Chrystusa przy końcu ludzkich dziejów. Nowy Rok liturgiczny, który zaczynamy, to także nowy, kolejny etap naszej osobistej historii zbawienia. Mijają dni, miesiące, lata. Który to już adwent w naszym życiu? Czy przez owo cykliczne, coroczne uobecnianie tamtego historycznego Adwentu nasze oczekiwanie i tęsknota za Panem stają się coraz intensywniejsze, a nasze myślenie o niebie coraz częstsze? Czy jesteśmy ludźmi, którzy każdego dnia czujnie oczekują na radosne spotkanie z Panem?

 • Przeżywamy I Niedzielę Adwentu, a zarazem Niedzielę Trzeźwości. Rozpoczynamy nowy rok kościelny i liturgiczny. Kolekta na potrzeby naszej wspólnoty parafialnej.
 • Niestety obecnie panująca sytuacja epidemiologiczna uniemożliwia przeprowadzenie w parafiach Rorat w zwyczajnej formie. Nie chcielibyśmy, aby z tego powodu dzieci i wszyscy Parafianie nie uczestniczyli w tym jakże istotnym wydarzeniu. Dlatego prosimy, byście nie rezygnowali z Rorat. One zawsze były ważnym momentem w przygotowaniu do Świąt Bożego Narodzenia i powtórnego przyjścia Jezusa na ziemie. Od 30 listopada Msze święte roratnie będą odprawiane w naszym kościele od poniedziałku do piątku o godzinie 17.00. Zachęcamy Was, byście przeżywali Roraty drogą elektroniczną – w domu przez transmisję z naszego kościoła przez parafialny kanał youtube (https://www.youtube.com/channel/UCM1ID1bmDuusPeYxz59BByg). Roraty 2020 przybliżą nam tajemnicę Mszy Świętej. Podczas Rorat nauczymy się jeszcze pobożniej w niej uczestniczyć. Dowiemy się, że każda Eucharystia jest ofiarą Jezusa Chrystusa. Poznamy ludzi, dla których Msza Święta była najważniejszą chwilą każdego dnia i największą świętością. Informujemy także, że na platformie Holy Week będą krótkie filmiki do pobrania oraz słuchowisko z udziałem grupy dzieci, udostępnione na falach Radia eM. Autorzy internetowej platformy Holy Week (https://holyweek.pl) opracowali także adwentową ofertę dla rodzin. Umożliwi ona m.in. codzienne uczestnictwo w Mszy św. roratniej z rozważaniem opartym na materiałach GN, korzystanie z wirtualnego kalendarza adwentowego, zawierającego stosowne zadania i propozycje domowych aktywizacji w rodzinnie. Platforma będzie także oferowała materiały audiowizualne dotyczące Adwentu, świętowania Bożego Narodzenia, a także kształtowania właściwych relacji rodzinnych. Przewidziano także konkurs z nagrodą główną ufundowaną m. in. przez Księdza Arcybiskupa.
 • W środę po Mszy św. porannej Nowenna do MBNP.
 • W piątek dwie Msze święte barbórkowe – o godz. 9.00 i 10.00. Zapraszamy górników i emerytów górniczych na Mszę św. o 9.00. Prosimy od poniedziałku pobrać sobie karteczki na tę Mszę św. Msza św. o 10.00 zamówiona przez SRK  Kolekta Mszy świętej na słodycze dla dzieci z okazji świętego Mikołaja. W tym dniu Ks. Arcybiskup udziela wiernych archidiecezji katowickiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Wiernych, którzy skorzystają z dyspensy, Metropolita Katowicki zachęca do podjęcia dzieł miłosierdzia lub innych czynów pokutnych.
 • W tym tygodniu przeżywamy I czwartek, piątek i sobotę miesiąca. Zachęcamy do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania oraz udziału w nabożeństwach z tym czasem związanych.
 • Aktualna sytuacja epidemiczna uniemożliwia przeprowadzenie tzw. kolędy w tradycyjnej formie. Odwiedziny duszpasterskie ograniczamy wyłącznie do błogosławieństwa nowych domów i mieszkań na zaproszenie gospodarzy. Planujemy w okresie Bożego Narodzenia celebrować Eucharystię w intencji parafian z poszczególnych ulic oraz kolędowe wieczory, z uwzględnieniem stosownych przepisów sanitarnych. Szczegóły podamy w późniejszym terminie, o ile nastąpi jakieś rozluźnienie przepisów co do ilości osób w kościele.
 • W przedsionku kościoła można nabyć poświęcone opłatki, kalendarze, kart świąteczne i świece Caritas Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. W tygodniu można to uczynić w kancelarii parafialnej we wtorek lub piątek w godzinach urzędowania, bądź codziennie po Mszy świętej w zakrystii,
 • Zgodnie z aktualnymi zarządzeniami zostają zawieszone na czas nieokreślony spotkania formacyjne i katechetyczne dla poszczególnych grup i wspólnot działających przy parafii.
 • W naszym kościele według obowiązujących przepisów może uczestniczyć w nabożeństwach 40 osób. Od poniedziałku można znowu w przedsionku pobrać opieczętowana karteczkę z wybraną godziną Mszy św. na następną niedziele. Pięć karteczek będzie opisanych i zarezerwowanych dla osób związanych z intencją Mszy św. Gdyby ktoś nie mógł z tej możliwości skorzystać – będziemy wdzięczni za informację do środy włącznie. W związku z tym, że w tym tygodniu zabrakło karteczek, odprawimy w przyszłą niedziele dodatkową Msze świętą o godz. 10.30.
 • Zapraszamy na naszą stronę internetową parafii, na której pojawiają się aktualne informacje. Teraz w Adwencie w tygodniu z naszego kościoła będą transmitowane przez Internet Msze święte codziennie o godz. 17.00, a w niedzielę Msze św. o godz. 7:30, 9:30, 10:30 i 11:30.
 • Zachęcamy do nabycia i lektury prasy katolickiej. W „Gościu Niedzielnym” kalendarz ze świętymi. Jest już też grudniowy numer Małego Gościa Niedzielnego, a w nim płyta z piosenkami Magdy Anioł. Zanieśmy gazetkę parafialną tym, którzy musieli pozostać w domach.
 • Dziękujemy Paniom troszczącym się o czystość  i wystrój kościoła. Serdeczne podziękowania dla pań, które po każdej Mszy świętej dezynfekują powierzchnię kościoła.
 • Za tydzień II Niedziela Adwentu. Kolekta na naszą wspólnotę parafialną, zaś przed kościołem zbiórka na Fundusz Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

Nie wiemy, kiedy powróci nasz Pan na ziemię. Czuwajmy więc, a błogosławieństwo Boga niech nas umocni w nadziei, że Pan nasz na pewno przyjdzie aby nagrodzić tych, którzy czynią sprawiedliwość i strzegą Jego dróg.

22  –  29 listopada  2020

Nasz Pan Jezus Chrystus zakrólował z krzyża jako jedyny władca, który bierze na siebie grzechy swych poddanych. Uwielbiajmy naszego Króla i przyjmijmy Jego władzę, bo Jego panowanie nigdy nie przeminie, a Jego Królestwo nie ulegnie zagładzie.

 • Przeżywamy Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata i zarazem ostatnią niedzielę roku liturgicznego. Odmawiając pobożnie Akt poświęcenia ludzkości Chrystusowi Królowi i spełniając pozostałe zwykłe warunki, można zyskać dziś odpust zupełny. Kolekta na potrzeby archidiecezji – na funkcjonowanie archiwum i muzeum diecezjalnego.
 • Dzisiaj w przedsionku kościoła można nabyć świece Caritas Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, poświęcone opłatki i kalendarze. W tygodniu można to uczynić w kancelarii parafialnej we wtorek lub piątek w godzinach urzędowania, bądź codziennie po Mszy świętej w zakrystii.
 • W tygodniu z naszego kościoła są transmitowane przez Internet Msze św. o godz. 7:30, a w niedzielę Msze św. o godz. 7:30, 9:30 i 11:30.
 • Prosimy, aby na Msze święte do kościoła wchodzić przez wejście z tyłu kościoła od strony zakrystii.
 • Przypominamy, że przez cały miesiąc możemy uzyskać odpust zupełny ofiarowany za zmarłych w czyśćcu cierpiących. W okolicznościach spowodowanych pandemią odpusty zupełne związane z nawiedzeniem cmentarza i modlitwą za zmarłych będzie można uzyskać przez 8 dowolnie wybranych dni listopada. Natomiast wszystkie osoby, które z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, mogą uzyskać odpust zupełny, spełniając następujące warunki: złączą się duchowo z tymi wiernymi, którzy pobożnie nawiedzają miejsca święte; wykluczają przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu i mają intencję, kiedy to tylko będzie możliwe, przystąpić do spowiedzi sakramentalnej i do Komunii świętej; pomodlić się w intencjach Ojca Świętego; odmówią za zmarłych dowolną modlitwę przed obrazem Jezusa lub Matki Bożej albo rozważą fragment Ewangelii z liturgii za zmarłych lub też jeśli ofiarują Bogu własne cierpienia i niedogodności życia.
 • W środę po Mszy świętej porannej jak zawsze odprawimy Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Zalecki do modlitwy nowennowej można składać przed Mszą świętą w zakrystii.
 • W sobotę po Mszy świętej wieczornej w kościele nauka przedchrzcielna dla rodziców i chrzestnych.
 • Zgodnie z aktualnymi zarządzeniami zostają zawieszone na czas nieokreślony spotkania formacyjne i katechetyczne dla poszczególnych grup i wspólnot działających przy parafii.
 • Jest aktualny numer „Gościa Niedzielnego”, w którym m. in. o tym, jak pobożnie przeżyć Msze świętą w telewizji i o tym, czy na sądzie ostatecznym trzeba będzie ze wszystkiego wytłumaczyć się. Zachęcamy do nabycia i lektury prasy katolickiej.
 • Dziękujemy Paniom troszczącym się o czystość, dezynfekcję i wystrój kościoła.
 • W związku z wytycznymi sanitarnymi ograniczającymi ilość osób kościele tegoroczne Roraty będziemy transmitowali przez Internet. Przygotowany pakiet (plansza i obrazki) w całości przekazywać będziemy rodzicom tych dzieci, które będą zaangażowane w przeżywanie Rorat drogą elektroniczną bądź będą w miarę możliwości w kościele. Tym razem to rodzice będą każdego dnia wręczać swoim pociechom kolejne obrazki do wklejenia na planszę. Prosimy, aby do środy zgłosić takie dzieci w zakrystii bądź w kancelarii. Pakiety będą do odbioru w przyszłą niedziele.  
 • W naszym kościele według obowiązujących przepisów może uczestniczyć w nabożeństwach 40 osób. Od poniedziałku można znowu w przedsionku pobrać opieczętowana karteczkę z wybraną godziną Mszy św. na następną niedziele. Pięć karteczek będzie opisanych i zarezerwowanych dla osób związanych z intencją Mszy św. Gdyby ktoś nie mógł z tej możliwości skorzystać – będziemy wdzięczni za informację do środy włącznie. W związku z tym, że w tym tygodniu zabrakło karteczek, odprawimy w przyszłą  niedziele dodatkową Msze świętą o godz. 10.30.
 • Zapraszamy na naszą stronę internetową parafii, na której pojawiają się aktualne informacje.
 • Za tydzień I Niedziela Adwentu, a zarazem Niedziela Trzeźwości. Rozpoczynamy nowy rok kościelny i liturgiczny. Kolekta na potrzeby naszej wspólnoty parafialnej
 • Dziękujemy wszystkim, którzy ofiarowali płyny do dezynfekcjo kościoła. Słowa wdzięczności za zebrane kasztany i żołędzie dla danieli.

Chrystus zakrólował z krzyża i przez krzyż wiedzie droga do Jego królestwa. Przyjmijmy znak krzyża, bo z niego spływa na nas i na cały świat wszelkie błogosławieństwo od Boga.

15 – 22  listopada 2020

Wszystko mamy od Boga. On ubogacił nas swymi darami, swą łaską, miłością. Przez swoje życie, wiarę i dobrą wolę mamy pomnażać dobra otrzymane od Niego. Prośmy o pomoc, byśmy mogli pomnażać otrzymane talenty i mogli wejść do radości naszego Pana.

 • Dziś przeżywamy XXXIII Niedzielę Zwykłą i Światowy Dzień Ubogich. W naszej archidiecezji dzisiaj przeżywamy także Dzień Muzyki Liturgicznej. Kolekta przeznaczona jest na naszą parafię. Zaś przed kościołem zostanie przeprowadzona zbiórka na Fundację Papieską Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Nie będzie niedzielnych nieszporów.
 • Zachęcamy przez cały miesiąc listopad do uzyskiwania odpustu zupełnego za zmarłych przez nawiedzenie cmentarza i modlitwę w intencji zmarłych oraz spełniając pozostałe zwykłe warunki odpustu. Również osoby starsze, chore i ci wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, mogą na mocy dekretu papieskiego zyskać ten odpust.
 • Prosimy, aby na Msze święte do kościoła wchodzić przez wejście z tyłu kościoła od strony zakrystii.
 • W środę po Mszy św. porannej Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Zalecki można składać przed Mszą świętą w zakrystii.
 • W piątek o 15.00 zapraszamy na Godzinę Miłosierdzia Bożego.
 • W sobotę przypada patronalne święto ministrantów – wspominamy świętego Tarsycjusza, patrona ministrantów. Dziękujemy naszym ministrantom, lektorom i animatorom za ich posługę podczas liturgii przy ołtarzu. Pamiętajmy o nich w modlitwie. Ze względu na trwający czas epidemii nie będzie spotkania w salce.
 • W sobotę na zakończenie Mszy św. wieczornej nastąpi poświęcenie opłatków wigilijnych.  Od przyszłej niedzieli będzie można nabyć opłatki, świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, kalendarze oraz kartki świąteczne – w niedziele po Mszach św. W tygodniu w kancelarii bądź w zakrystii.
 • Zgodnie z aktualnymi zarządzeniami zostają zawieszone na czas nieokreślony spotkania formacyjne i katechetyczne dla poszczególnych grup i wspólnot działających przy naszej parafii.
 • Kancelaria parafialna będzie do odwołania czynna tylko we wtorki i piątki.
 • Zachęcamy do nabycia i lektury prasy katolickiej. Jest aktualny numer „Gościa Niedzielnego”.
 • Dziękujemy Paniom troszczącym się o czystość, dezynfekcję i wystrój kościoła.
 • W związku z wytycznymi sanitarnymi w naszym kościele może w tej chwili uczestniczyć 40 osób. Prosimy, aby w niedzielę wchodzić od strony zakrystii, oddając karteczkę z godziną Mszy św. Pięć karteczek będzie opisanych i zarezerwowanych dla osób związanych z intencją Mszy św. Gdyby ktoś nie mógł z tej możliwości skorzystać – będziemy wdzięczni za informację do środy włącznie. Od poniedziałku prosimy, aby w ciągu tygodnia pobrać opieczętowana karteczkę z wybraną godziną Mszy św. Aktualne informacje znajdziemy na naszej stronie internetowej parafii.
 • Za tydzień, w ostatnią niedzielę roku kościelnego, będziemy przeżywać uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata. Kolekta na potrzeby archidiecezji.

Niech zawsze towarzyszy nam błogosławieństwo Boga, abyśmy wiernie czuwali na modlitwie i byli wytrwali w uczestniczeniu w Eucharystii. Kiedy zaś przyjdzie dzień sądu nad światem, by był on dopełnieniem naszej nadziei i dniem zbawienia.

8 – 15  listopada 2020

   

Udział w Eucharystii jest znakiem naszego oczekiwania na spotkanie z Chrystusem. Przychodzimy więc, by stanąć przed ołtarzem jak mądre panny z zapalonymi lampami. Czuwamy na modlitwie, by kiedyś wejść ma wieczne gody Baranka. Niech więc płoną nasze serca wiarą i miłością, by już tutaj być blisko Pana, by kiedyś otrzymać obiecane życie wieczne.

Grzech często gasi nasze lampy, osłabia miłość i wiarę. Grzeszni i słabi przychodzimy do Boga, bo On jeden, ma przebaczenie, bo On, jeden może mas napełnić mądrością, byśmy byli czujni i zawsze gotowi ma spotkanie z Chrystusem. Wyznajmy więc z żalem nasze grzechy.

 • Przeżywamy dziś 32 Niedzielę Zwykłą. Kolekta na remont katedry w Katowicach. O 16.00 różaniec za ++ zalecanych.
 • Zachęcamy przez cały miesiąc listopad do uzyskiwania odpustu zupełnego za zmarłych przez nawiedzenie cmentarza i modlitwę w intencji zmarłych oraz spełniając pozostałe zwykłe warunki odpustu. Również osoby starsze, chore i ci wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, mogą na mocy dekretu papieskiego zyskać ten odpust.
 • Na Msze św. wchodzimy do kościoła przez wejście z tyłu od strony zakrystii.
 • W środę po Mszy św. porannej Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
 • W czwartek o 17.00 Msza św. szkolna.
 • Zgodnie z aktualnymi zarządzeniami zostają zawieszone na czas nieokreślony spotkania formacyjne i katechetyczne dla poszczególnych grup i wspólnot działających przy naszej parafii. Nie będzie także niedzielnych nieszporów.
 • Kancelaria – do odwołania – czynna we wtorki i piątki.
 • Zachęcamy do nabycia i lektury prasy katolickiej. Jest aktualny numer „Gościa Niedzielnego”.
 • Dziękujemy Paniom troszczącym się o czystość, dezynfekcję i wystrój kościoła.
 • W związku z wytycznymi sanitarnymi w naszym kościele może w tej chwili uczestniczyć 40 osób. Prosimy, aby w niedzielę wchodzić od strony zakrystii, oddając karteczkę z godziną Mszy św. Pięć karteczek będzie zarezerwowanych dla osób związanych z intencją Mszy św. Gdyby ktoś nie mógł z tej możliwości skorzystać – będziemy wdzięczni za informację do środy włącznie. Od poniedziałku prosimy, aby w ciągu tygodnia pobrać opieczętowana karteczkę z wybraną godziną Mszy św. Aktualne informacje znajdziemy na naszej stronie internetowej parafii.
 • Za tydzień 33 Niedziela Zwykła. Kolekta na parafię. Zaś przed kościołem zostanie przeprowadzona zbiórka na Fundację Papieską Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Zawsze mamy być gotowi na spotkanie z Chrystusem, który przyjdzie niespodziewanie. Niech w tym oczekiwaniu umacnia nas błogosławień­stwo Boga, aby lampy naszych serc zawsze płonęły jako znak wiary i miłości.

Apostolat Matki Bożej Pielgrzymującej


Jedna z form nowej ewangelizacji, która zrodziła się w 1950 r. w Ruchu Szensztackim w Brazylii. W Ameryce Południowej jest znany pod nazwą Mae Peregrina (Pielgrzymująca Matka), w Niemczech – Projekt Pielgrzymującego Sanktuarium. W Polsce przyjęta została nazwa Apostolat Matki Bożej Pielgrzymującej z Szensztatu lub po prostu Pielgrzymująca Matka.

Założenia Apostolatu:
Obraz Matki Trzykroć Przedziwnej nawiedza systematycznie, co miesiąc, określony, stały krąg osób np. 10 lub 15 rodzin lub osób. W domu danej rodziny obraz przebywa 2 lub 3 dni (dni miesiąca dzielone są na liczbę osób w kręgu) i jest przekazywany do następnej rodziny lub osoby z tego kręgu. Pomocą w przeżywaniu nawiedzenia jest załączona książka z modlitwami i rozważaniami. Osoba odpowiedzialna za krąg troszczy się, by obraz stale w tym kręgu peregrynował dlatego też sporządza listę osób należących do niego i stara się być z nimi w kontakcie.

Celem Apostolatu jest nowa ewangelizacja z Maryją:

 • kształtowanie osobistej więzi z Jezusem i z Maryją
 • ożywienie i umocnienie modlitwy rodzinnej (z peregrynacją związana jest modlitwa różańcowa)
 • budzenie ducha apostolskiego