Ogłoszenia Parafialne

UROCZYSTOŚĆ ROCZNICY POŚWIĘCENIA KOŚCIOŁA WŁASNEGO

17 października 2021

Dzisiaj dziękujemy Bogu, że pozwolił wznieść nasz kościół parafialny – stały symbol Jego zbawczej obecności wśród nas. Spoglądamy z dumą i radością na naszą świątynię, gdyż jest ona znakiem naszej wiary. Dziękujemy za nasz parafialny kościół, w którym Bóg udziela nam swoich darów: wysłuchuje modlitw, obdarza miłosierdziem i karmi Ciałem swego zmartwychwstałego Syna.

o Przeżywamy Uroczystość Rocznicy Poświęcenia naszego Kościoła. W modlitwie wyrażamy wdzięczność wobec fundatorów, budowniczych i tych, którzy troszczyli się i nadal troszczą o naszą świątynię. Kolekta na naszą parafię.

o W racji przypadającej wczoraj rocznicy wyboru papieża Jana Pawła II zachęcamy przed kościołem po Mszy św. do nabycia Papieskich Kremówek. Dochód zostanie przeznaczony na działalność grup dziecięcych działających przy naszej parafii.

o Zapraszamy na nabożeństwa różańcowe codziennie po Mszy św. wieczornej, a w niedziele o godz. 15.45. Odmawiając pobożnie jedną część różańca świętego z rozważaniem poszczególnych tajemnic można uzyskać odpust zupełny. Od poniedziałku do piątku podczas nabożeństwa okazja do spowiedzi.

o W czwartek o godz. 17.00 Msza św. szkolna, na którą serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież.

o W piątek po Mszy św. wieczornej nabożeństwo do św. Rity z poświęceniem róż połączone z nabożeństwem różańcowym. Róże będzie można zakupić przy wejściu do kościoła. W zakrystii prosimy składać kartki z wypisanymi prośbami do św. Rity, które będą odczytane w czasie nabożeństwa.

o W piątek po Mszy św. wieczornej i różańcu zapraszamy nauczycieli, z okazji niedawnego Dnia Edukacji Narodowej oraz lekarzy i pracowników Służby Zdrowia z racji jutrzejszego święta św. Łukasza na spotkanie na probostwie.

o Cieszymy się, że zgłosili się Panowie do Liturgicznej Służby Ołtarza Dorosłych. Zainteresowanych dołączeniem do tej grupy prosimy o kontakt z Księdzem Proboszczem.

o Dziękujemy Paniom, które w każdy piątek po Mszy św. porannej sprzątają i dekorują nasz kościół. Bardzo prosimy Panie dysponujące czasem i siłami do pomocy w trosce o czystość naszej świątyni.

o Informujemy i zachęcamy chorych i seniorów naszej parafii, którzy nie mogą uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii do korzystania z posługi naszych Nadzwyczajnych Szafarzy, którzy w każdą niedzielę chodzą po domach i mieszkaniach naszej parafii i roznoszą Komunię Świętą. Chętnych prosimy zgłaszać w kancelarii parafialnej.

o W minionym tygodniu zostało zamontowane oświetlenie naszego kościoła. Dziękujemy za wszystkie ofiary materialne składane na nasz kościół.

o Zbliża się uroczystość Wszystkich Świętych. Prosimy o uporządkowanie grobów i zachowanie czystości na cmentarzu. Przypominamy, że po 20 latach od pochówku, w przypadku braku decyzji o przedłużeniu miejsca grobowego, zostanie ono wykorzystane do ponownego pochówku. W sytuacji rezygnacji z miejsca grobowego prosimy o kontakt z grabarzem w celu omówienia demontażu nagrobka.

o Z tyłu kościoła wyłożone są do zabrania kartki na zalecki za zmarłych na nabożeństwa wypominkowe.

o W przyszłą niedzielę zapraszamy na godz. 17.00 do kościoła na Nowym Bytomiu na finał XXV Festiwalu Twórczości Chrześcijańskiej. W programie: Msza św. dziękczynna, wręczenie nagród i koncert laureatów.

o Zachęcamy do nabycia „Gościa Niedzielnego”, w którym m. in. o świętych nauczycielach. Polecamy też aktualny numer „Małego Gościa Niedzielnego” z podstawką pod kubek.

o Za tydzień XXX Niedziela Zwykła i Światowy Dzień Misyjny. Kolekta na misje.

o Dzieci po zakończeniu Mszy św. zapraszamy po obrazki w ramach akcji „Niedziela z owieczką”.

„Boże, Ty co roku pozwalasz nam przeżywać na nowo dzień poświęcenia tego kościoła, wysłuchaj prośby swojego ludu i spraw, aby tutaj zawsze służył Tobie z czystym sercem i w pełni osiągnął owoce odkupienia”. Wychodząc z tej Eucharystii nie zapomnijmy o codziennej i gorącej modlitwie. Niech to wytrwałe wołanie do Boga będzie dla nas źródłem wiary i pomocą we wszystkich potrzebach. Niech swymi łaskami wspiera nas Maryja, której oddajemy cześć w październiku przez modlitwę różańcową.

XXVIII NIEDZIELA ZWYKŁA

10 października 2021

Przychodzimy do kościoła, aby uczestniczyć we Mszy św.. Celebrując Eucharystię otwórzmy nasze serca na Boże działanie. Czerpmy z Jego mocy, abyśmy dalej mogli iść za Nim.

o Przeżywamy XXVIII Niedzielę Zwykłą. Kolekta przeznaczona jest na potrzeby kościoła. Bóg zapłać za każdą ofiarę. Przed kościołem zbiórka na rzecz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

o Zapraszamy na nabożeństwa różańcowe codziennie po Mszy św. wieczornej, a w niedziele o godz. 15.45. Odmawiając pobożnie jedną część różańca świętego z rozważaniem poszczególnych tajemnic może uzyskać odpust zupełny. Od poniedziałku do piątku podczas nabożeństwa okazja do spowiedzi.

o W środę po Mszy św. porannej nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Zalecki z prośbami i podziękowaniami do Matki Bożej można składać w zakrystii.

o W środę po Mszy św. wieczornej zapraszamy na spotkanie mężczyzn, którzy mogą podjąć służbę przy ołtarzu w ramach Liturgicznej Służby Ołtarza Dorosłych.

o Także w środę o godz. 20.00 ostatnie w tym roku Nabożeństwo Fatimskie z modlitwą różańcową i procesją światła, na którą prosimy przynieść świece. Z tej racji nie ma nabożeństwa różańcowego po Mszy św. wieczornej

o W czwartek o godz. 17.00 Msza św. szkolna, na którą serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież.

o W piątek od godz. 15.00 zapraszamy na nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia, Mszę św. i spotkanie Grupy Miłosierdzia Bożego.

o Przypominamy, że w każdą sobotę od godz. 16.30 w naszym kościele okazja do cichej adoracji Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie.

o W ramach dyżuru kancelarii parafialnej można zamawiać intencje mszalne na przyszły rok.

o Jeszcze tylko do wtorku w ramach cyklicznej akcji „Oczyść Dom i Świat z elektrośmieci – Zostań Patronem Polskich Misjonarzy” możemy zużyty sprzęt elektryczny oraz elektroniczny składować obok domu parafialnego, naprzeciw garaży. Przychody z akcji pozwolą na wsparcie Polskich Misjonarzy.

o Przypominamy o uregulowaniu w kancelarii do końca roku wszelkich należności za miejsca grobowe na naszym parafialnym cmentarzu. Na naszym cmentarzu są dodatkowe kontenery z wyłącznym przeznaczeniem na liście. Dziękujemy Panom za pomoc w pracach porządkowych na naszym cmentarzu.

o Dziękujemy Paniom, które w każdy piątek po Mszy św. porannej sprzątają i dekorują nasz kościół. Bardzo prosimy Panie dysponujące czasem i siłami do pomocy w trosce o czystość naszej świątyni.

o Cieszymy się, że mamy w naszej parafii trzech nowych Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Św. W związku z tym informujemy i zachęcamy chorych i seniorów naszej parafii, którzy nie mogą uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii do korzystania z posługi naszych Nadzwyczajnych Szafarzy, którzy w każdą niedzielę chodzą po domach i mieszkaniach naszej parafii i roznoszą Komunię Świętą. Chętnych prosimy zgłaszać w kancelarii parafialnej.

o Zachęcamy do nabycia „Gościa Niedzielnego”, w którym m. in. o odradzającym się w Kościele stanie dziewic konsekrowanych oraz o rozpoczynającym się Synodzie, który będzie przebiegał inaczej niż dotychczasowe. Polecamy też aktualny numer „Małego Gościa Niedzielnego” z podstawką pod kubek.

o W racji przypadającej w sobotę rocznicy wyboru papieża Jana Pawła II w przyszłą niedzielę po Mszach św. będzie można nabyć Papieskie Kremówki. Dochód zostanie przeznaczony na działalność grup dziecięcych działających przy naszej parafii.

o Za tydzień Uroczystość Poświęcenia naszego Parafialnego Kościoła. Kolekta na parafię.

o Dzieci po zakończeniu Mszy św. zapraszamy po obrazki w ramach akcji „Niedziela z owieczką”.

o Na koniec – prośba – o zbieranie żołędzi dla danieli na zimę

Niech swymi łaskami wspiera nas Maryja, której oddajemy cześć w październiku przez modlitwę różańcową.

XXVII NIEDZIELA ZWYKŁA

3 października 2021

Przychodzimy do kościoła, aby uczestniczyć we Mszy św., która jest miejscem udzielania łaski, czyli Bożego życia. Jest również miejscem przeżywania głębokiej radości. Celebrując tę Eucharystię ucieszmy się, że jesteśmy uczniami Jezusa, że poznaliśmy Go. Czerpmy z Jego mocy byśmy dalej mogli iść za Nim. Niech towarzyszy nam Maryja, której oddajemy cześć w październiku przez modlitwę różańcową.

o Przeżywamy XXVII Niedzielę Zwykłą. Dzisiejsza kolekta przeznaczona będzie na Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Katowicach i organizację beatyfikacji ks. Jana Machy.

o W poniedziałek na Mszę św. wieczorną zapraszamy osoby przynależące do ruchów i stowarzyszeń działających w Parafii. Po Mszy św. i różańcu zapraszamy na spotkanie przy ognisku.

o W środę po Mszy św. wieczornej i różańcu spotkanie Wspólnoty Słowa Bożego. Zapraszamy wszystkich, którzy pragną zatrzymać się we wspólnocie przy fragmencie Słowa Bożego. Prosimy zabrać Pismo święte.

o W czwartek o godz. 17.00 Msza św. szkolna. Obowiązkowo przychodzą dzieci przygotowujące się do I Komunii św. wraz z Rodzicami. Na Mszy św. poświęcenie różańców. Po nabożeństwie różańcowym spotkanie formacyjno-organizacyjne w kościele.

o Rozpoczęliśmy październik – miesiąc modlitwy różańcowej. Zapraszamy na nabożeństwa różańcowe codziennie po Mszy św. wieczornej, a w niedziele o godz. 15.45. Odmawiając pobożnie jedną część różańca świętego z rozważaniem poszczególnych tajemnic może uzyskać odpust zupełny. W zakrystii znajduję się lista, gdzie można wpisywać grupy, które poprowadzą różaniec od poniedziałku do piątku. W te dni podczas nabożeństwa okazja do spowiedzi.

o W ramach dyżuru kancelarii parafialnej można już zamawiać intencje mszalne na 2022 rok. Zachęcamy by pamiętać nie tylko o zmarłych, ale również o naszych rodzinach. Prosimy, by uwzględnić jubileusze małżeńskie czy urodzinowe.

o W ramach cyklicznej akcji „Oczyść Dom i Świat z elektrośmieci – Zostań Patronem Polskich Misjonarzy” możemy zużyty sprzęt elektryczny oraz elektroniczny składować obok domu parafialnego, naprzeciw garaży w nieprzekraczalnym terminie do 12 października. Przychody z akcji pozwolą na wsparcie Polskich Misjonarzy w Zambii, Kamerunie, Kenii, Ukrainie, Białorusi, Kazachstanie. Szczegóły na plakatach.

o Zaczyna się jesień. Na cmentarzu zostały zainstalowane dodatkowe kontenery z wyłącznym przeznaczeniem na liście. Przypominamy o uregulowaniu w kancelarii do końca roku wszelkich należności za miejsca grobowe na parafialnym cmentarzu. W sobotę na godz. 9.00 prosimy Panów dysponujących czasem wolnym do pomocy w pracach porządkowych na naszym cmentarzu

o Dziękujemy Paniom, które w każdy piątek po Mszy św. porannej sprzątają i dekorują nasz kościół. Bardzo prosimy Panie dysponujące czasem i siłami do pomocy w trosce o czystość naszej świątyni.

o Zachęcamy do nabycia „Gościa Niedzielnego”, w którym m. in. o filmie „Fatima” i autorze obrazu Jezusa Miłosiernego. Polecamy też październikowy numer „Małego Gościa Niedzielnego” z podstawką pod kubek.

o Polecamy film „Fatima”, którego projekcja m. in. w Cinema City w Plazie.

o W sobotę odbędzie się tradycyjna Pielgrzymka Żywego Różańca i innych wspólnot maryjnych. Tym razem do Sanktuarium św. Józefa w Rudzie Śląskiej. Rozpoczęcie o godz. 10.30. W programie: konferencja, modlitwa różańcowa oraz Msza św. pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa. Do udziału w pielgrzymce zaproszone są wszystkie wspólnoty, którym bliska jest duchowość maryjna i modlitwa różańcowa. Przedstawicieli parafii prosimy o zabranie sztandaru.

o Za tydzień XXVIII Niedziela Zwykła. Kolekta przeznaczona jest na potrzeby kościoła. Bóg zapłać za każdą ofiarę. Przed kościołem zbiórka na rzecz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

o Dzieci po zakończeniu Mszy św. zapraszamy po obrazki w ramach akcji „Niedziela z owieczką”.

o Na koniec – prośba – o zbieranie żołędzi dla danieli na zimę.

Bóg nam błogosławi na drogę wiary i miłosierdzia. Niech Jego moc sprawia w nas cud wiary dojrzałej, byśmy na jej fundamencie oparci, mogli świadczyć o Bogu dziełami miłości.

26 września 2021

Gromadzimy się na liturgii jako Kościół, wspólnota, która celebruje pamiątkę śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Otwórzmy serca na dar Jezusowej miłości.

o Przeżywamy XXVI Niedzielę Zwykłą. Dzisiejsza kolekta przeznaczona jest na potrzeby kościoła.

o Zakończyliśmy remont elewacji kościoła. Dziękujemy za wszystkie ofiary składane na nasz kościół i będziemy wdzięczni za każdy dar pieniężny na ten cel złożony.

o W poniedziałek przed poranną Mszą św. modlitwa różańcowa przed Najświętszym Sakramentem, a po Mszy św. wieczornej spotkanie uczestników tegorocznej pieszej pielgrzymki na Jasną Górę.

o W środę po Mszy św. porannej nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Zalecki z prośbami i podziękowaniami do Matki Bożej można składać w zakrystii.

o W tym tygodniu przypadają I czwartek, piątek i sobota miesiąca. Zachęcamy do skorzystania z sakramentu pokuty. Po Mszach św. porannych okolicznościowe nabożeństwa.

o W czwartek o godz. 16.30 miesięczna spowiedź dzieci. O godz. 17.00 Msza św. szkolna. Prosimy Rodziców i Dziadków, aby przypominali dzieciom i wnukom o spowiedzi i o Mszy św. szkolnej.

o W piątek od godz. 9.00 odwiedziny chorych i starszych wiekiem parafian z posługą sakramentalną. Prosimy o ich zgłoszenie w kancelarii parafialnej w godzinach urzędowania do czwartku włącznie.

o W piątek o godz. 19.00 w Domu Parafialnym spotkanie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. Zapraszamy chętne Rodziny, które chcą się włączyć w formację w ramach Stowarzyszenia. Msza św.
w intencji jego członków w najbliższą niedzielę o godz. 9.30.

o W piątek rozpoczynamy miesiąc modlitwy różańcowej. Zapraszamy na pierwsze nabożeństwo różańcowe o godz. 17.30. W sobotę różaniec o godz. 7.00. W niedziele różaniec o godz. 15.45. W zakrystii znajduję się lista, gdzie można wpisywać grupy, które poprowadzą różaniec.

o W piątek na godz. 17.00 zapraszamy młodzież przygotowującą się do przyjęcia sakramentu bierzmowania na Msze św., różaniec i spotkanie. Przypominamy ósmoklasistom, że do końca września powinni w kancelarii parafialnej oddać deklarację kandydata do bierzmowania.

o W sobotę po nabożeństwie do Niepokalanego Serca Maryi spotkanie Róż Różańcowych w salce.

o Dzieci i młodzież zapraszamy do grup działających przy naszej parafii – w piątek o godz. 17.00 spotkanie Scholii parafialnej, w sobotę o godz. 9.30 spotkanie ministrantów, a o godz. 10.00 spotkanie Dzieci Maryi. Prosimy Rodziców o rozmowę z dziećmi na ten temat i słowa zachęty!

o Młodzież uczącą się i pracującą z naszej parafii zapraszamy w przyszłą niedzielę po Mszy św. o godz. 9.30 na spotkanie na probostwie.

o W ramach dyżuru kancelarii parafialnej można już zamawiać intencje mszalne na 2022 rok. Prosimy, by w pierwszej kolejności rezerwować terminy związane z różnego rodzaju jubileuszami i rocznicami.

o W ramach cyklicznej akcji „Oczyść Dom i Świat z elektrośmieci – Zostań Patronem Polskich Misjonarzy” możemy zużyty sprzęt elektryczny oraz elektroniczny składować obok domu parafialnego, naprzeciw garaży w nieprzekraczalnym terminie do 12 października. Szczegóły na ulotkach.

o Zapraszamy do udziału pielgrzymce parafialnej w dniach 22 – 24 października. Szczegóły w gablotce.

o Dziękujemy Paniom, które w każdy piątek po Mszy św. porannej sprzątają i dekorują nasz kościół. Bardzo prosimy Panie dysponujące czasem i siłami do pomocy w trosce o czystość naszej świątyni.

o Zachęcamy do nabycia i lektury prasy katolickiej m. in. „Gościa Niedzielnego”.

o Dział Pieczy Zastępczej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej zaprasza wszystkie osoby chętne do pełnienia roli rodzica zastępczego, aby zgłaszały się w siedzibie działu przy ul. Markowej 20 w Rudzie Śląskiej, od poniedziałku do piątku, w godz. od 8.00 do 16.00.

o Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży organizuje cykl „Spotkań z Hanikiem” – Sługą Bożym ks. Janem Machą w następujących terminach:

·     sobota, 16 października – parafia św. Józefa w Rudzie Śląskiej;

·     sobota, 13 listopada – Sanktuarium św. Walentego w Bieruniu Starym.

o Pielgrzymka małżeństw i rodzin na Jasną Górę odbędzie się w dniach 25–26 września.

o Wydział Teologiczny UŚ uruchamia kolejną edycję dwusemestralnych podyplomowych studiów katechezy przedszkolnej (absolwenci uzyskują kwalifikacje do nauczania religii w przedszkolu) oraz czterosemestralnych podyplomowych studiów teologiczno-katechetycznych (absolwenci uzyskują kwalifikacje do nauczania religii na wszystkich poziomach edukacyjnych za wyjątkiem placówek specjalnych). Trwają jeszcze zapisy.

o Twórcy filmu – „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie”, oficjalnego filmu beatyfikacji Stefana kard. Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej, zachęcają do obejrzenia filmu: „Ten film został stworzony przez młodych ludzi, którym zależy na pamięci o kard. Wyszyńskim. Film „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” to 90-minutowy film fabularny, dramat wojenny opowiadający o mało znanym okresie życia ks. Stefana Wyszyńskiego. Widzowie będą mogli zobaczyć dzieje porucznika Wyszyńskiego w czasie Powstania Warszawskiego, który jako kapelan Armii Krajowej, posługiwał w oddziale w Puszczy Kampinoskiej oraz w Towarzystwie Opieki dla Ociemniałych w Laskach. Warto podkreślić, że w tamtym czasie jego losy skrzyżowały się z niewidomą Matką Elżbietą Różą Czacką. Wierzymy, że Polki i Polacy powinni poznać tę niezwykłą historię nowych błogosławionych. Zrobiliśmy wszystko co w naszej mocy, by film był ciekawy i atrakcyjny. Jest on w pełni fabularny. Szczególną rolę w filmie ma Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.”

o Zaczyna się jesień. Na naszym cmentarzu zostały zainstalowane dodatkowe kontenery z wyłącznym przeznaczeniem na liście. Przypominamy o uregulowaniu w kancelarii do końca roku wszelkich należności za miejsca grobowe na naszym parafialnym cmentarzu.

o Za tydzień XXVII Niedziela Zwykła. Kolekta na Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Katowicach.

o Dzieci po zakończeniu Mszy św. zapraszamy po obrazki w ramach akcji „Niedziela z owieczką”.

o Na koniec – prośba – o zbieranie żołędzi dla danieli na zimę J

Bóg wspiera nas i błogosławi, by troski doczesne, pogoń za wartościami materialnymi, nie przysłoniły nikomu sprawy najważniejszej – życia wiecznego.

19 września 2021

Przychodzimy do Boga,  by wychwalać Go,  dziękować Mu i prosić o przebaczenie. Bóg hojnie obdarza nas przebaczeniem, gdyż posłał swego Syna, by zmazał dług naszych win. Otrzymując darowanie sami musimy przebaczać naszym bliźnim i do tego wzywa nas chrześcijańskie powołanie i nasza obecność na tej Najświętszej Ofierze.

o Przeżywamy XXV Niedzielę Zwykłą. Kolekta na Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego. Witamy w naszej parafii Ojca Oblata, który głosi Słowo Boże. Przed kościołem można nabyć kalendarze misyjne.

o We wtorek zapraszamy na katechizacje dzieci przygotowujące się do Wczesnej Komunii św. O godz. 16.45 w salkach spotkanie dla 5-latków, a o godz. 17.15 dla 6-latków. Można jeszcze we wtorek dołączyć do grupy rozpoczynającej przygotowanie do Wczesnej Komunii św.

o W środę po Mszy św. porannej nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, a po Mszy św. wieczornej nabożeństwo do św. Rity z poświęceniem róż. Będzie można zakupić róże przy wejściu do kościoła. W zakrystii prosimy składać kartki z wypisanymi prośbami do św. Rity, które będą odczytane w czasie nabożeństwa. Na stronie internetowej parafii są zamieszczone nagrania nowych pieśni do św. Rity. Zachęcamy do przesłuchania tych pieśni.

o W czwartek zapraszamy dzieci i młodzież na Msze św. szkolną. Prosimy Rodziców, aby przypominali dzieciom o tej Mszy św.

o W piątek o godz. 17.00 w salce spotkanie Scholii parafialnej, na które zapraszamy dzieci
i młodzież lubiącą śpiewać.

o W sobotę:

– na godz. 9.30 zapraszamy do domu parafialnego na spotkanie chłopców ze wszystkich klas szkoły podstawowej, którzy chcieliby zostać ministrantami. Prosimy Rodziców o rozmowę z dziećmi na ten temat i słowa zachęty płynące z ust Rodziców;

– na godz. 10.00 zapraszamy dziewczyny na spotkania Dzieci Maryi;

– po Mszy św. wieczornej nauka przedchrzcielna dla rodziców i chrzestnych.

o Przypominamy ósmoklasistom, że do końca września powinni w kancelarii parafialnej oddać deklarację kandydata do bierzmowania.

o W ramach dyżuru kancelarii parafialnej można już zamawiać intencje mszalne na 2022 rok. Prosimy, by w pierwszej kolejności rezerwować terminy związane z różnego rodzaju jubileuszami i rocznicami.

o Powoli kończymy remont elewacji kościoła. Prosimy uważać na rusztowania. Dziękujemy za wszystkie ofiary składane na nasz kościół i będziemy wdzięczni za każdy dar pieniężny na ten cel złożony.

o Składamy podziękowania Paniom sprzątającym, dezynfekującym i dekorującym nasz kościół.

o Zachęcamy do nabycia „Gościa Niedzielnego”, w którym m. in. artykuł o objawieniach Matki Bożej w La Salette i bardzo mocne świadectwo więzionego wiele lat kard. Van Thuana. Polecamy wrześniowy numer „Małego Gościa Niedzielnego”, w którym dodatek w postaci specjalnej zaślepki na kamerkę smartfona czy laptopa, by sprytny haker nie zaczął kogoś obserwować.

o W kancelarii parafialnej jest do nabycia „Gość Niedzielny Extra” w cenie 10 zł wydany z okazji beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Róży Czackiej.

o III Międzynarodowy Festiwal Mistrzowie Modlitwy Muzyką odbędzie się w katowickich świątyniach w dn. 25–26 września oraz 2–3 października br. Szczegółowe informacje na stronie: https://festiwal3xm.pl/

o Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży organizuje cykl „Spotkań z Hanikiem” – Sługą Bożym ks. Janem Machą w następujących terminach:

·     sobota, 25 września – parafia św. Marii Magdaleny w Chorzowie Starym;

·     sobota, 16 października – parafia św. Józefa w Rudzie Śląskiej;

·     sobota, 13 listopada – Sanktuarium św. Walentego w Bieruniu Starym.

o Pielgrzymka małżeństw i rodzin na Jasną Górę odbędzie się w dniach 25–26 września.

o Wydział Teologiczny UŚ uruchamia kolejną edycję dwusemestralnych podyplomowych studiów katechezy przedszkolnej (absolwenci uzyskują kwalifikacje do nauczania religii w przedszkolu) oraz czterosemestralnych podyplomowych studiów teologiczno-katechetycznych (absolwenci uzyskują kwalifikacje do nauczania religii na wszystkich poziomach edukacyjnych za wyjątkiem placówek specjalnych). Trwają jeszcze zapisy.

o Urząd Statystyczny w Katowicach przypomina o trwającym Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Do końca spisu pozostało tylko kilkanaście dni! Spiszmy się jak najszybciej – najlepiej przez Internet na https://spis.gov.pl/ lub przez infolinię spisową – 22 279 99 99. Ponadto może do Państwa zadzwonić rachmistrz spisowy (z numerów: 22 279 99 99 lub 22 828 88 88), ewentualnie rachmistrz może złożyć wizytę w Państwa domu. Prosimy pamiętać, że udział w spisie jest obowiązkowy, a odmowa udzielenia informacji podlega karze grzywny.

o Za tydzień XXVI Niedziela Zwykła. Kolekta przeznaczona będzie na nasz kościół.

o Dzieci po zakończeniu Mszy św. zapraszamy po obrazki w ramach akcji „Niedziela z owieczką”.

o Na koniec – prośba – o zbieranie żołędzi dla danieli na zimę 🙂

Wychodzimy z tej Ofiary Eucharystycznej umocnieni.. Bóg obdarza każdego z nas swoją pomocą i błogosławieństwem, abyśmy mieli odwagę być chrześcijanami.

UROCZYSTOŚĆ NMP PIEKARSKIEJ

12 września 2021

Dzisiaj, w uroczystość Matki Bożej Piekarskiej, patronki naszej archidiecezji, Matczynemu wstawiennictwu polecamy cała naszą parafię i lokalny kościół. Będziemy prosili również Boga za przyczyną Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej o dobre owoce kończących się Misji parafialnych.

o Kończymy czas Misji Parafialnych. Dziękujemy o. Zenonowi za ich przeprowadzenia i Wam za uczestnictwo. Kolekta jest przeznaczona na zakon OO. Bernardynów. Przed kościołem zbiórka na pomoc materialną dla cierpiącego ludu afgańskiego.

o Jutro o godz. 20.00 zapraszamy na nabożeństwo fatimskie z procesją światła. Prosimy przynieść świece.

o We wtorek o godz. 9.00 zapraszamy naszych seniorów na Msze św. w ich intencji. Po Mszy św. spotkanie w salce.

o We wtorek zapraszamy na katechizacje dzieci przygotowujące się do Wczesnej Komunii św. O godz. 16.45 w salkach spotkanie dla 5-latków, a o godz. 17.15 dla 6-latków. Można jeszcze we wtorek dołączyć do grupy rozpoczynającej przygotowanie do Wczesnej Komunii św.

o W czwartek zapraszamy dzieci i młodzież na Msze św. szkolną. Obowiązkowo przychodzą dzieci klas III wraz z Rodzicami na rozpoczęcie roku przygotowania do I Komunii św. Po Mszy św. spotkanie organizacyjne w kościele.

o W czwartek o godz. 18.30 na probostwie spotkanie dla katechetów uczących na terenie naszej Parafii.

o W piątek:

– od godz. 15.00 zapraszamy do wspólnej modlitwy w ramach Godziny Miłosierdzia;

– o godz. 17.00 zapraszamy dziewczęta i chłopców, którzy pragną rozwijać swoje talenty muzyczne na spotkanie Scholi parafialnej. Prosimy Rodziców, by zachęcili dzieci do tego, by śpiewem chwaliły Pana Boga oraz ubogacały liturgię parafialną;

– o godz. 18.00 zapraszamy młodzież na Msze św. w ich intencji z racji zbliżającego się święta św. Stanisława Kostki, patrona polskiej młodzieży. Obowiązkowo przychodzą uczniowie od klasy VI do VIII na rozpoczęcie roku formacji przed bierzmowaniem. Po Mszy św. spotkanie dla kandydatów do bierzmowania;

– o godz. 19.00 na probostwie spotkanie Rady Parafialnej.

o W sobotę:

– na godz. 9.30 zapraszamy do domu parafialnego na spotkanie chłopców, którzy chcieliby zostać ministrantami, aby służyć Panu Bogu przy ołtarzu. Zapraszamy chłopców ze wszystkich klas szkoły podstawowej, bo wiek nie jest najważniejszy, lecz chęć bycia najbliżej ołtarza;

– na godz. 10.00 zapraszamy dziewczyny na spotkania Dzieci Maryi.

o Zakończył się drugi etap remontu organów. Koszt: 1200 zł.

o Trwa remont elewacji kościoła. Prosimy uważać na rusztowania. Dziękujemy za wszystkie ofiary składane na nasz kościół.

o Składamy podziękowania Paniom sprzątającym, dezynfekującym i dekorującym nasz kościół. Dziękujemy Panom, którzy w tym tygodniu pracowali przy zieleni wokół kościoła.

o Zachęcamy do nabycia specjalnego numeru „Gościa Niedzielnego” z okazji beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Róży Czackiej. Polecamy wrześniowy numer „Małego Gościa Niedzielnego”, w którym dodatek w postaci specjalnej zaślepki na kamerkę smartfona czy laptopa, by sprytny haker nie zaczął kogoś obserwować.

o Za tydzień XXV Niedziela Zwykła. Kolekta przeznaczona będzie na Wydział Teologiczny UŚ.

o Dzieci po zakończeniu Mszy św. zapraszamy po obrazki w ramach akcji „Niedziela z owieczką”.

o Na koniec – prośba – o zbieranie żołędzi dla danieli na zimę J

Codziennie – my wierzący – słowo „Maryja” wypowiadamy w pacierzu, przesuwając paciorki różańca, wzywając Jej opieki, pomocy, obecności, zwłaszcza w chwilach, w których chcemy być przy Matce Jezusa i w sytuacjach kiedy chcemy, bo Ona była z nami. Niech Boże błogosławieństwo umocni naszą wiarę.

XXIII NIEDZIELA ZWYKŁA

5 września 2021

Rozpoczynamy dzisiaj w naszej parafii Misje Święte. Jest to okazja do spojrzenia przez pryzmat minionych lat od ostatnich misji na naszą wiarę i religijne życie. Misje parafialne są głębszym spojrzeniem na życie parafii, rodzin i swoje osobiste. Są czasem spotkania z Chrystusem. Jako chrześcijanie chcemy dokonać wspólnie tej refleksji. Dlatego zapraszamy do zaangażowania się i wspólnego przeżywania Misji Świętych. Otwórzmy nasze serca na działanie Bożej łaski.

o Zapraszamy do udziału w Misjach Parafialnych. Szczegółowy program znajdziemy na specjalnie przygotowanych kartkach, które są wyłożone na stoliku z prasa. Jest on także dostępny w naszym biuletynie parafialnym oraz na naszej stronie internetowej (https://czarnylas.net.pl/wp-content/uploads/2021/08/Misj_parafialne_2021.pdf). Przewodnikiem duchowym będzie o. Zenon Burdak, bernardyn. W planie Misji m. in. codzienna kwadrans przed Msza świętą Koronka do Bożego Miłosierdzia i wieczorem o godz. 20.40 Apel Maryjny. Okazja do spowiedzi misyjnej każdego dnia pół godziny przed Mszą świętą. W poszczególne dni odnowimy przyrzeczenia chrzcielne, zawierzymy siebie Bożemu Miłosierdziu, nasze rodziny Matce Bożej i odnowimy przyrzeczenia małżeńskie. Będzie spotkanie dla chorych i modlitwa na cmentarzu. Zachęcamy do udziału w Misjach Parafialnych.

o Od jutra do środy swoje rekolekcje będą przeżywać uczniowie naszych szkół podstawowych. O godz. 9.00 uczniowie klas 1 – 4 a o godz. 10.30 uczniowie klas 5 – 8.

o W sobotę na godz. 9.30 zapraszamy do domu parafialnego na spotkanie chłopców, którzy chcieliby zostać ministrantami, aby służyć Panu Bogu przy ołtarzu. Zapraszamy chłopców ze wszystkich klas szkoły podstawowej, bo wiek nie jest najważniejszy, lecz chęć bycia najbliżej ołtarza.

o Serdecznie zapraszamy wszystkie dziewczyny, począwszy od uczennic klas czwartych szkoły podstawowej, na spotkania Dzieci Maryi, które odbywają się w każdą sobotę o godz. 10.00 w domu katechetycznym.

o Osoby, które zapisały się na rekolekcje w Kokoszycach informujemy: wyjazd 6 września o godz. 13.30 sprzed kościoła.

o Trwa remont elewacji kościoła. Prosimy uważać na rusztowania

o Składamy podziękowania Paniom sprzątającym, dezynfekującym i dekorującym nasz kościół.

o Zachęcamy do nabycia „Gościa Niedzielnego”, w którym m. in. o Kongresach Eucharystycznych, Jest też do nabycia wrześniowy numer „Małego Gościa Niedzielnego”.

o Jak co roku od jutra przez tydzień będzie można glosować na projekt, który zostanie sfinansowany z budżetu obywatelskiego. Szkoła Podstawowa nr 4 zwraca się do mieszkańców Rudy Śląskiej, aby zagłosować na zgłoszony przez mich projekt – plac zabaw, który byłby strefą odpoczynku dla dzieci w każdym wieku oraz ich opiekunów. Opis projektu i możliwość głosowania przez stronę internetową (https://rudaslaska.budzet-obywatelski.org) lub w Urzędzie Miasta.

o W przyszłą niedzielę zostanie przeprowadzona w parafiach archidiecezji zbiórka na pomoc materialną dla cierpiącego ludu afgańskiego. Prośmy Boga w modlitwie wiernych o pokój w Afganistanie.

o Dzieci po zakończeniu Mszy św. zapraszamy po obrazki w ramach akcji „Niedziela z owieczką”.

We wtorek o godz. 18.00 w salkach spotkanie dla rodziców z dziećmi, które chcą rozpocząć przygotowanie do Wczesnej Komunii, a o godz. 18.30 dla tych, którzy kontynuują przygotowania.

Niech Boże błogosławieństwo umocni naszą wiarę i pomoże nam jak najlepiej wykorzystać czas Misji parafialnych.

XXII Niedziela zwykła

29 sierpnia 2021

Wdzięczni Bogu za miniony tydzień, przychodzimy do ołtarza aby dziękować i prosić o potrzebne łaski w pielgrzymce ku wiecznej radości. Przychodzimy do Jezusa Chrystusa, aby karmić się Słowem życia i Pokarmem, który pochodzi z nieba. Eucharystia jest świadectwem naszej wiary, którą otrzymaliśmy podczas chrztu świętego, jako łaskę daną za darmo od Boga.

o Przeżywamy XXII Niedzielę zwykłą. Kolekta na parafię.

o W poniedziałek przed poranną Mszą św. modlitwa różańcowa przed Najświętszym Sakramentem.

o W środę po Mszy św. porannej nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Zalecki z prośbami i podziękowaniami do Matki Bożej można składać w zakrystii.

o Od środy wracamy do zwyczajowego porządku sprawowania Mszy św.

o W tym tygodniu przypadają I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca. Zachęcamy do skorzystania z sakramentu Pokuty oraz do udziału w okolicznościowych nabożeństwach.

o W czwartek o 16.30 powakacyjna spowiedź dzieci. O 17.00 Msz aśw. Szkolna na rozpoczęcie roku szkolnego z poświęceniem tornistrów dla uczniów klas pierwszych.

o W piątek od 9.00 comiesięczny obchód chorych i starszych wiekiem Parafia. Prosimy o zgłoszenia w kancelarii.

o W sobotę od godz. 16.30 okazja do cichej Adoracji Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie.

o Składamy podziękowania Paniom sprzątającym, dezynfekującym i dekorującym nasz kościół.

o Zachęcamy do nabycia „Gościa Niedzielnego”.

o W przyszłą niedzielę rozpoczynamy Misje Święte w naszej Parafii. O godz. 7.00 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP. Przed Mszami dopołudniowymi – Koronka do Mił. Bożego. O 20.40 – Apel Maryjny. Przewodnikiem duchowym będzie o. Zenon Burdak, bernardyn. Kolekta niedzieli na Parafię. Od przyszłej niedzieli po Mszach św. o 9.30 i 11.30 dzieci będą otrzymywały obrazeczki w ramach „Niedzieli z owieczką”.

o Osoby, które zapisały się na rekolekcje w Kokoszycach informujemy: wyjazd 6 września o 13.30 sprzed kościoła.

o W tym tygodniu rozpoczął się remont elewacji kościoła. W pierwszej kolejności naprawiane są spękania spowodowane szkodami górniczymi. Następnie pomalowana zostanie elewacja kościoła. Zostanie także przemalowany dach wieży, tak by pasował estetycznie do koloru dachu. Remont potrwa przynajmniej miesiąc, w zależności od pogody. Prosimy uważać na rusztowania.

o Także w tym tygodniu będzie kontynuowany II etep remontu naszych organów.

Niech Boże błogosławieństwo umocni naszą wiarę i wzmocni naszą odwagę w mężnym wyznawaniu chrześcijańskiej wiary na drogach naszego życia.

Apostolat Matki Bożej Pielgrzymującej


Jedna z form nowej ewangelizacji, która zrodziła się w 1950 r. w Ruchu Szensztackim w Brazylii. W Ameryce Południowej jest znany pod nazwą Mae Peregrina (Pielgrzymująca Matka), w Niemczech – Projekt Pielgrzymującego Sanktuarium. W Polsce przyjęta została nazwa Apostolat Matki Bożej Pielgrzymującej z Szensztatu lub po prostu Pielgrzymująca Matka.

Celem Apostolatu jest nowa ewangelizacja z Maryją:

  • kształtowanie osobistej więzi z Jezusem i z Maryją
  • ożywienie i umocnienie modlitwy rodzinnej (z peregrynacją związana jest modlitwa różańcowa)
  • budzenie ducha apostolskiego